Powodem może być zniszczenie uprawy przez zwierzynę łowną, może to być zgnilizna rzepaku albo nieoczekiwany nalot i lądowanie tysięcy głodnych dzikich gęsi. Przesiew może być konieczny i najważniejsze jest wtedy uwzględnienie właściwości substancji czynnych zastosowanych jesienią herbicydów.
Korzystaj z wiedzy i doświadczeń naukowców z IOR PIB
Zdecydowana większość herbicydów jest bezpieczna dla roślin następczych. Po zastosowaniu niektórych konieczne jest wykonanie przed przesiewem orki wiosennej. Są jednak i takie, po których nie powinniśmy siać konkretnych gatunków roślin jarych. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach najbezpieczniejszą opcją jest przesiew rzepaku ozimego rzepakiem jarym. Dziś przypominamy informacje o możliwym następstwie roślin po likwidowanej plantacji rzepaku, w której jesienią stosowane były herbicydy. Korzystamy w tym zakresie z wiedzy i doświadczenia naukowców z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu zawartych w specjalnym opracowaniu.
Pokrótce (za informacjami IOR) omówimy substancje czynne z przykładami herbicydów, które je zawierają i zalecenia w zakresie możliwości przesiewu po ich zastosowaniu jesieni...