StoryEditorJęczmień ozimy

Jak dobrać odmianę jęczmienia do potrzeb gospodarstwa?

19.07.2019., 17:07h
Jęczmień ozimy w ubiegłym roku zajmował w Polsce ogółem powierzchnię 202 930  ha, z czego najmniej, bo tylko 3799 ha, uprawiano w województwie warmińsko-mazurskim. Stanowi to niecałe 2% ogólnej powierzchni uprawy jęczmienia ozimego w Polsce. Z czego to wynika i czy uprawa jęczmienia ozimego na Warmii i Mazurach ma sens?

Najwięcej, bo ponad 48 tys. hektarów uprawia się w Wielkopolsce*. Na Warmii i Mazurach jęczmienia ozimego uprawia się niewiele, głównie ze względu na wrażliwość na niskie temperatury, w porównaniu z innymi gatunkami ozimin, zwłaszcza przy braku okrywy śnieżnej. 

Ta sama technologia, dwa różne stanowiska

Na Liście Odmian Zalecanych do uprawy województwie warmińsko-mazurskim na 2019 rok, znalazły się cztery odmiany jęczmienia ozimego: Titus, Zenek, KWS Kosmos i Quadriga, odmiany wielorzędowe, typu pastewnego. 

Włodzimierz Opalanko w swoim gospodarstwie jęczmień ozimy sieje co roku, głównie na potrzeby własnego stada, liczącego ponad 430 sztuk bydła. W ubiegłym roku odmiana KWS Meridian została wysiana na dwóch różnych stanowiskach w sumie na 50 ha. Pierwsze to lżejsze, piaszczyste gleby i termin siewu 9 września 2018 r., drugie stanowisko to gleby lepsze, cięższe, jęczmień wysiano na nich dwa dni później. Zastosowana obsada 180 kg ziarna na hektar mieści się w zalecanej normie wysiewu przy optymalnym terminie siewu. 

Przy opóźnionym siewie należy pamiętać, żeby zwiększyć obsadę o około 10–15%. W gospodarstwie rolnym w...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 19:49