Celem podkiełkowywania sadzeniaków jest przyspieszenie rozwoju fizjologicznego i ich postarzenie. Trzeba jednak wiedzieć, że odmiany ziemniaków różnią się istotnie tempem fizjologicznego starzenia się i dlatego czas trwania tego zabiegu trzeba dostosować do odmiany oraz do tego jak wcześnie planujemy sadzić ziemniaki. Ale jeżeli chcemy wypróbować tę plonotwórczą metodę przy uprawie ziemniaków na własne potrzeby, wystarczy znajomość podstawowych zasad podkiełkowywania.
Plantacje z sadzeniaków podkiełkowanych są zdrowsze
Zacznijmy od korzyści z uprawy sadzeniaków podkiełkowanych, z których najważniejszą jest, że w zależności od pogody wschody ziemniaków są o 1–2 tygodnie wcześniej. To zaś powoduje przesunięcie wegetacji na okres mniejszego zagrożenia zarazą ziemniaka, ale przede wszystkim na lepszy rozwój systemu korzeniowego, a więc lepsze wykorzystanie wody i składników pokarmowych.
Plantacje z sadzeniaków podkiełkowanych są lepiej wyrównane i zdrowsze. Dzięki temu zabiegowi w przypadku ziemniaków uprawianych na najwcześniejszy zbiór plon handlowy może być znacznie wyższy. Ziemniaki podkiełkowane przed sadzeniem mają już zawiązki...