StoryEditorjęczmień

Jak pokonać żółtą karłowatość jęczmienia?

06.09.2022., 11:09h
Niedawno pisaliśmy o mszycach infekcyjnych będących wektorami chorób wirusowych zbóż, szczególnie w uprawach pszenicy i jęczmienia ozimego. Najgroźniejszymi z nich są: żółta karłowatość jęczmienia, żółta mozaika jęczmienia, odglebowa mozaika zbóż i karłowatość pszenicy.

Z pewnością najgroźniejszy jest wirus żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV), przez którego lokalnie trzeba nawet przesiewać zboża ozime. Jego głównym wektorem są anholocykliczne, permanentnie dzieworodne mszyce czeremchowo-zbożowe, o których pisaliśmy w TPR tydzień temu.

Czym objawia się zawirusowanie plantacji jęczmienia?

Na roślinach porażonych wirusem żółtej karłowatości jęczmienia obserwuje się zahamowanie wzrostu i charakterystyczne przebarwienia – najpierw na wierzchołkach liści, które przesuwają się ku dołowi. Objawy są specyficzne dla gatunków zbóż (różne kolory przebarwień liści), a intensywność przebarwień modyfikuje też kondycja roślin, faza rozwojowa w momencie zakażenia, temperatura, natężenia światła.

Typowym objawem żółtej karłowatości jęczmienia jest kolor przebarwień liści:

  • czerwonopomarańczowa na pszenicy,
  • intensywnie żółta na jęczmieniu,
  • żółta na pszenżycie,
  • rdzawobrązowa na życie,
  • amarantowofioletowa na owsie,
  • ciemnoczerwona na kukurydzy.

Porażone rośliny nadmiernie się krzewią i wytwarzają płonne kłosy. W późniejszych fazach porażenie wirusem żółtej karłowatości jęczmienia objawia s...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 13:19