StoryEditornawożenie

Jak prawidłowo wapnować glebę?

16.06.2020., 13:06h
Nawozy wapniowe stosuje się głównie w celu odkwaszenia gleby oraz poprawienia jej właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych. Zalet zabiegu jest znacznie więcej.
Obecnie najwięcej gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych, wymagających pilnego wapnowania, występuje w województwach: małopolskim i podkarpackim, a także w łódzkim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

W Polsce przeważają gleby lekkie

Utrzymanie w warunkach uprawy gleby i roślin optymalnego odczynu gleby jest dla rolnika wciąż trudne, gdyż po każdym sezonie wegetacyjnym pH może się obniżać w wyniku naturalnie zachodzących procesów mineralizacji glebowej materii organicznej lub pobrania przez rośliny wapnia i magnezu z plonem. Jednocześnie odczyn gleb jest najłatwiej mierzalnym i zarazem podstawowym parametrem ich jakości.

W Polsce żyzność gleb i ich możliwości produkcyjne ogranicza przewaga gleb lekkich (35%) i bardzo lekkich (30%), a więc słabo próchnicznych, charakteryzujących się często odczynem bardzo kwaśnym i kwaśnym. Badania naukowe potwierdzają, że utrzymujący się przez dłuższy okres wartości pH <4,5 wskazuje na niebezpieczeństwo degradacji środowiska glebowego. Dochodzi nie tylko do zmniejszenia efektywności wykorzystania stosowanych nawozów mineralnych, ale zwiększonego wymycia azotanów, chlorków i siarczanów. U roślin następuje zahamowanie rozwoju systemu korzeniowego, w związk...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. grudzień 2024 18:00