Skontroluj stan zbóż za pomocą testu kopertowego
Analogicznie możemy przetestować zagrożenie chorobami liści, w tym najgroźniejszą długo inkubującą septoriozą paskowaną liści. Test kopertowy prowadzony w kontrolowanych warunkach temperatury i zwilżenia, po prostu przyspiesza rozwój obecnych na liściach chorób. Dowiemy się z niego wcześniej nie tylko o ewentualnym zagrożeniu septoriozą paskowaną liści, ale także rdzą brunatną i żółtą, czy brunatną plamistością liści.
Na jakiej zasadzie działa test na septoriozę?
Nie jest to test laboratoryjny, ale pozwoli ocenić potencjalne zagrożenie znacznie wcześniej niż dostrzeżemy je w łanie. Do wykonania testu potrzebna jest koperta i zebrane w łanie liście. Zebraną próbę liści kładziemy na zwilżonym papierze (np. zwilżone arkusze papieru gazetowego) i zwijamy lub składamy na pół. Tak przygotowaną próbkę wkładamy do zwilżonej koperty lub papierowej torby. Całość wkładamy do torby foliowej z otworami dającymi dostęp powietrza. Przygotowany pakunek najlepiej włożyć do szuflady w miejscu, gdzie zapewniona będzie odpowiednio wysoka temperatura (18–20°C). W razie potrzeby próbkę trzeba dodatkowo zwilżać.
Test kopertowy wspomaga decyzje o zastosowaniu bądź nie - środków ochrony roślin
Jeżeli septorioza paskowana liści lub inne choroby liści są w łanie, po kilku dniach zaobserwujemy na liściach chlorotyczne lub nekrotyczne plamy. Gdy stwierdzimy w teście objawy septoriozy paskowanej liści i pogoda sprzyja jej rozwojowi – trzeba wykonać zabieg. Jeżeli jednak po ok. 4 dniach trwania testu i obserwacji nic nie stwierdzimy, ponownie powinniśmy pójść w pole, zebrać kolejną próbę i test powtórzyć. Testy kopertowe to dobre metody wspomagania kosztownych decyzji o ochronie. Wiedza o zagrożeniu i potrzebie wykonania zabiegu kilka dni wcześniej niż będziemy mogli zauważyć to w łanie, daje nam kontrolę i sporą przewagę.
fot. archiwum TPRArtykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 12/2023 na str. 29. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.