Skontroluj bulwy przed zasypem
Zanim ziemniaki trafią z pola do przechowalni, czeka je etap czyszczenia, sortowania i kontroli jakości. Ta ostatnia czynność ma ogromne znaczenie dla powodzenia procesu długotrwałego przechowywania bulw. Wiedza o jakości i kondycji produktu na etapie zasypu jest niezbędna do podejmowania właściwych decyzji w zarządzaniu klimatem przechowalni. Dobrej jakości surowiec, zbierany w sprzyjających warunkach pogodowych, będzie mniej wymagający w przechowaniu niż mokry, z mechanicznymi uszkodzeniami, czy zarzewiem chorób. Jakość bulw przed zmagazynowaniem trzeba kontrolować wykonując próby na etapie zbiorów (jakość kopania) i zasypu do przechowalni (weryfikacja poziomu obić i uszkodzeń).
Rozpocznij fazę suszenia i gojenia
Faza ta trwa ok. 2–3 tygodni i powinna się rozpocząć jak najszybciej, po zasypaniu pierwszej części przechowalni z uwagi na potencjalną obecność mokrych bulw. To etap nie tylko osuszania ziemniaków, ale również usuwania wydzielanej przez nie wilgoci oraz ciepła i dwutlenku węgla, powstałego w procesie ich oddychania. Przeprowadzony w niewłaściwy sposób, zwiększa ryzyko pogorszenia jakości produktu oraz rozwoju chorób przechowalniczych zwiększających straty. Jak tego uniknąć?
- rozpocznij intensywne wietrzenie bulw (uwaga - nadmiar wentylacji może powodować ubytek w ich masie);
- do suszenia użyj powietrza, które ma niższy punkt rosy od punktu rosy suszonych ziemniaków (punkt rosy jest to temperatura, w której może rozpocząć się skraplanie powietrza);
- utrzymuj temperaturę bulw na poziomie 12–16°C (jeśli temperatura zwiezionych z pola ziemniaków nie przekracza 10°C, ogrzej je maksymalnie do 12°C);
- bulwy możesz ogrzewać za pomocą grzejników lub powietrzem zewnętrznym (uwaga na punkt rosy tego powietrza);
- skontroluj ręcznie poziom wysuszenia bulw na pryzmie, sprawdzając bulwy na głębokości 50 cm od góry zasypu;
- rejestruj podstawowe parametry dotyczące klimatu przechowalni (zmiany temperatury bulw, ilość godzin wentylacji na dobę, zmiany wilgotności względnej, zmiany stężenia CO2, temperatury kanałów) oraz zewnętrznych warunków pogodowych.
Warunki gojenia i dojrzewania bulw
To faza, w której dochodzi do wygojenia ran skórki ziemniaka powstałych na etapie zbiorów, transportu i zasypu do przechowalni. Ewentualne uszkodzenia powinny się zabliźnić. Skórka ziemniaka ulega wówczas skorkowaceniu, co ogranicza nadmierne parowanie wody z bulw i zapobiega wniknięciu w nie szkodliwych mikroorganizmów. Faza ta trwa od 10 do 21 dni w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego oraz odmiany ziemniaków. Im wyższa jest temperatura, tym okres gojenia będzie krótszy. Jakie warunki w przechowalni decydują o prawidłowym przebiegu gojenia i dojrzewania bulw?
- utrzymuj temperaturę powietrza w przechowani na poziomie 12–18°C oraz jego względną wilgotność w przedziale 95–98%;
- unikaj fluktuacji temperatury w przechowalni oraz utrzymywania jej wyższych wartości w dłuższym okresie czasu z uwagi na ryzyko rozwoju procesów gnilnych w pryzmie.
Opracowanie: Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP
Zdjęcie: Pixabay