Kto powinien jeść brukiew?
Obecnie uprawiane odmiany brukwi jadalnej mogą stanowić smaczną jarzynę urozmaicając jadłospis nawet wykwintnego stołu. Oczywiście tylko młoda brukiew jest smaczna i zdrowa, starsza powoduje wzdęcia i gazy. Oprócz witaminy C zawiera śladowe ilości witaminy A i kompleksu witamin B. Niestety, potrawy z niej nie są polecane diabetykom a jeśli już, to w niewielkich ilościach, z uwagi na dużą zawartość cukru. Niewskazane są również dla osób o delikatnym żołądku. Wskazana jest natomiast dla osób mających problemy skórne, cierpiących na wypadanie włosów, łysienie a to dzięki zawartości siarki.
Wiele osób zarówno dorosłych, jak i dzieci lubi jadać brukiew na surowo. Sama w dzieciństwie się nią zajadałam. Można ją przyrządzać na różne sposoby a doceniono jej walory w Wielkiej Brytanii czy Niemczech, czemu zatem my nie możemy spróbować. Warto uprawiać to warzywo choćby ze względu na niewielkie wymagania klimatyczno-glebowe i łatwą uprawę.
Odmiany brukwi
Zgrubienie brukwi w zależności od odmiany może mieć kształt kulisty bądź lekko spłaszczony o skórce żółtej, purpurowej bądź biało-purpurowej. Najbardziej znana jest odmiana Wilhemburska, która charakteryzuje się kulisto-owalnymi, zwężającymi się zgrubieniami, o gładkiej, żółtej skórce. Zarejestrowane są trzy odmiany: Kaszubska, Nadmorska i Saba.
- Brukiew ma szanse zaistnieć na rynku z uwagi na małe wymagania i prostotę w uprawie. Jako ciekawostkę warto dodać, że w brukwi znajduje się również selen, którego brakuje w innych warzywach.
Wymagania glebowe i uprawa
Pod uprawę brukwi nadają się gleby przepuszczalne, zasobne w próchnicę, najlepiej w drugim- trzecim roku po oborniku. W rejonach słabszych kompleksów glebowych uprawa również jest możliwa, pod warunkiem jednak dużej ilości opadów. Warzywo to wymaga gleby o pH 6,0 do 7,5. Zbyt kwaśne gleby prowadzą do ataku kiły kapuścianej. Niewskazana jest również uprawa po innych warzywach z rodziny kapustnych. Jeżeli nie znamy zasobności gleby w podstawowe składniki, średnio stosujemy 70 kg N/ha, 60 kg P2O5/ha oraz 160 kg K2O/ha najlepiej przed jesienną orką. Jeżeli nie zostały wniesione te nawozy jesienią, można wysiać je na około 2 tygodnie przed planowanym siewem nasion lub wysadzeniem rozsady.
Nasiona brukwi wysiewamy bezpośrednio do gruntu w kwietniu w rzędy oddalone od siebie o 50 cm, natomiast w rzędzie co 15 do 20 cm. Druga metoda polega na wysiewie nasion na rozsadniku w połowie kwietnia po czym po upływie ok. 6 tygodni, gdy rozsada ma kilka liści właściwych przesadzamy na miejsce stałe zachowując podobną rozstawę 50x20 cm.
Podczas wegetacji zwalczamy chwasty, dbamy o wysoką wilgotność gleby i podsypujemy odsłonięte korzenie ziemią.
Zbiór brukwi przypada na przełom października i listopada. Zabieg nie jest trudny, gdyż korzenie nie są głęboko osadzone w ziemi.
Małgorzata Wyrzykowska