Bardzo dobra była wtedy sytuacja na rynku ziemniaka, wysokie ceny pozwoliły dobrze sprzedać uzyskany plon. I od tej pory w Szkotowie ziemniaków jest coraz więcej. Zainwestowano w park maszyn niezbędnych do prowadzenia tej uprawy, wybudowano trzy przechowalnie.
Jaka technologia odkamieniania pola pod ziemniaki sprawdziła się w gospodarstwie?
W tym roku w Szkotowie posadzono trzy topowe i najbardziej pożądane w Polsce odmiany ziemniaków jadalnych. Są to odmiany o żółtym miąższu: Lilly, Vineta i Colomba. Nie tylko wdzięczne w uprawie, ale także lubiane przez podmioty zajmujące się przygotowaniem ziemniaka do sprzedaży i jego pakowaniem, a na zadowolonym konsumencie kończąc.
Powierzchnia gospodarstwa 1000 ha robi wrażenie, podobnie jak wielkość działek. Jedna z działek ma prawie 300 ha. Ale poznając bliżej gospodarstwo okazuje się, że wcale nie jest tak kolorowo, bo teren jest pagórkowaty a gleby zakamienione. Przeważają gleby lekkie V i VI klasy o słabej zasobności wodnej.
Kamienie to był pierwszy i największy problem w uprawie ziemniaka. Testowano i sprawdzano różne technologie na ich pozbycie się. Na początku używano dwóch separatorów kamieni...