StoryEditorpozostałe rośliny

Jak w praktyce wygląda uprawa dyni na ziarno?

29.09.2020., 11:09h
W gospodarstwie Marka Szafrana z Kryłowa (pow. hrubieszowski) dynia na ziarno jest uprawiana już od dziesięciu lat. Plantator jest zadowolony zarówno z plonowania, jak i wyników ekonomicznych. Problemem jest ochrona herbicydowa.
Marek Szafran nie obawia się wprowadzania w swoim gospodarstwie innowacji. Jest zwolennikiem zasady, że sukces ekonomiczny w produkcji roślinnej zapewnia zróżnicowanie produkcji. Dlatego w gospodarstwie w ub. roku były zbierane: owoce miękkie (malina, truskawka), wykopywane i zbierane warzywa (marchew, dynia bezłuskowa, ziemniaki), a także uprawiane: pszenica, buraki cukrowe, kukurydza i rzepak.

Plantator zrezygnował z uprawy fasoli na rzecz uprawy dyni

Dynia bezłupinowa (w tym roku jest ro austriacka odmiana Gleisdorfer) jest uprawiana na nasiona w gospodarstwie już niemal 10 lat.

– W okolicy zaczęły się wtedy pojawiać uprawy dyni, postanowiłem spróbować. I choć plon w pierwszym roku był słaby, mimo to nie dołożyłem do plantacji – mówi Marek Szafran. Nic więc dziwnego, że kolejnego roku także została wysiana.

W drugim roku było już znacznie lepiej, plon wyniósł ok. 800 kg suchych nasion z ha. W ten sposób dynia znalazła się w strukturze upraw gospodarstwa na stałe, co roku zajmując ok. 10 ha. W ub. roku średni plon wyniósł w gospodarstwie ok. 1 t/ha. Ceny na wolnym rynku różnią się w zależności od roku, ale przy założeniu, że nie tr...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. styczeń 2025 23:33