StoryEditorPszenica

Jak wykonać test kopertowy na septoriozę?

30.04.2020., 08:04h
Zagrożenie ze strony wielu agrofagów można śledzić na stronach internetowych Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu oraz witrynach koncernów chemicznych. Wykorzystują one albo obserwacje na miejscu prowadzone przez ekspertów lub różne pułapki.
Dane są analizowane i programy wykorzystujące algorytmy z uwzględnieniem informacji stacji meteorologicznych sygnalizują progowe wartości zagrożeń wyznaczając okienka czasowe wykonania zabiegów. Oczywiście żadna tego typu informacja nie zastąpi rzetelnej obserwacji pól.

Septoriozę należy ograniczyć zaraz po infekcji

W przypadku wielu chorób roślin widoczne objawy porażenia oznaczają, że zabieg był potrzebny i jest mocno spóźniony. Czy monitoring polowy można czymś wesprzeć, aby zagrożenie dostrzec wcześniej? Można. Za tydzień przy okazji omawiania zabiegów fungicydowych w terminie T3 w zbożach przypomnimy prosty test kopertowy zalecany i upowszechniany przez prof. dr. hab. Marka Korbasa do oceny zagrożenia fuzariozą kłosów. Ale kopertę można wykorzystać we wcześniejszych fazach do wspomagania decyzji zabiegów w terminie T1 i T2.

W tych okresach najgroźniejszą chorobą pszenicy jest septrorioza paskowana liści. Szkopuł w tym, że powinno się ją ograniczać zaraz po infekcji, a ma ona niestety bardzo długi okres inkubacji. Zależnie od warunków pogodowych i od wrażliwości odmiany, ten okres może trwać od ok. 16 dni do nawet 38 dni....
Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 03:02