pixabay
StoryEditorPróchnica w glebie

Jak wzbogacić glebę w próchnicę?

30.03.2025., 12:30h

Próchnica to niezwykle istotny składnik gleby. Niestety, wiele gleb w Polsce ma skrajnie niską jej zawartość. Jak skutecznie wzbogacić glebę w próchnicę?

Najnowsze badania wskazują, że problem niskiej zawartości próchnicy dotyczy aż 63% polskich gleb, które charakteryzują się jej średnim poziomem (1,01%-2%). Co więcej, 4% gleb w naszym kraju ma skrajnie niski poziom próchnicy (<1%). Zaledwie 33% gleb można uznać za zasobne w próchnicę (powyżej 2%).

Pogarszający się stan materii organicznej w glebie stanowi istotne zagrożenie dla stabilności produkcji rolnej i ochrony środowiska – przypomina Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności.

Jak działa próchnica w glebie?

Próchnica jest jednym z najważniejszych składników gleby, od którego zależy jej zdolność do magazynowania składników odżywczych, retencji wody oraz utrzymania stabilnej struktury. Jej niski poziom prowadzi do spadku plonów, wzrostu erozji i obniżenia odporności gleb na zmiany klimatyczne.

Przeczytaj także: Szkodniki w rzepaku: żółte naczynia to za mało

Głównymi przyczynami zmniejszania się zawartości próchnicy są intensywna uprawa mechaniczna, ograniczone stosowanie nawozów organicznych oraz nadmierne nawożenie mineralne.

image
FOTO: Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności

Ponad 90% procesów zachodzących w glebie to efekt działalności drobnoustrojów. Bakterie, grzyby oraz dżdżownice odgrywają istotną rolę w rozkładzie resztek roślinnych, stabilizacji węgla w glebie i poprawie jej struktury.

Organizmy glebowe wspomagają zatrzymywanie wody, zwiększają bioróżnorodność gleby i przyczyniają się do jej żyzności.

image
FOTO: Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności

– Rolnicy często traktują glebę jedynie jako magazyn składników pokarmowych, nie doceniając roli bytujących w niej mikroorganizmów. Tymczasem działania takie jak nadmierne nawożenie azotem, ograniczenie dopływu materii organicznej czy intensywna uprawa mechaniczna mogą negatywnie wpływać na populację pożytecznych mikroorganizmów, osłabiając naturalną żyzność gleby – tłumaczy dr Jerzy Próchnicki, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności, które realizuje kampanię promującą zrównoważone praktyki w zakresie regeneracji i zarządzania glebą (projekt jest realizowany w ramach programu Partners for International Business (PIB) "Soil Improvement Poland").

Przeczytaj także: Jakie są najgroźniejsze chwasty zbóż ozimych? Czym je pryskać?

image
FOTO: Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności

Wzbogacanie gleby w próchnicę: jak to robić?

Żeby skutecznie przeciwdziałać degradacji materii organicznej, konieczne jest wdrażanie praktyk regeneratywnych, takich jak:

1. Stosowanie nawozów organicznych – kompostu, obornika czy resztek roślinnych, które wzbogacają glebę w próchnicę.

2. Ograniczenie orki i intensywnych zabiegów mechanicznych – co pozwala na zachowanie struktury gleby i zwiększenie ilości materii organicznej.

3. Zmianowanie roślin i uprawy poplonowe – wspomagają rozwój mikroorganizmów oraz ograniczają erozję.

4. Zwiększenie populacji organizmów glebowych – np. poprzez poprawę warunków dla dżdżownic, które spulchniają i napowietrzają glebę.

image
FOTO: Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności
image
FOTO: Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności

 

Krzysztof Zacharuk

fot. Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności, zdjęcie główne: pixabay

Warszawa
17°C
Słonecznie
wi_00
czw.
wi_00
18°C
4°C
pt.
wi_00
20°C
6°C
sob.
wi_00
9°C
-2°C
niedz.
wi_00
5°C
-2°C
pon.
wi_00
7°C
1°C
31. marzec 2025 15:37