Stadium zimującym omacnicy są gąsienice ukryte w resztkach pożniwnych, które w maju następnego roku przędą kokony i przepoczwarczają się, a od połowy czerwca i później przez ok. 8 tygodni wylatują motyle. Dlatego okres po żniwach kukurydzy trzeba maksymalnie wykorzystać na mechaniczne niszczenie larw przesuwających się na zimowanie do pierwszych międzywęźli. Agrotechnika pożniwna uzupełniona orką zimową bardzo efektywnie redukuje populację szkodnika.
Agrotechnika może zredukować omacnicę
W publikacjach poświęconych omacnicy prosowiance można znaleźć wiele wyników badań na temat skuteczności agrotechniki w jej ograniczaniu. Ba, można znaleźć stwierdzenia, że agrotechnika może zredukować omacnicę na tyle, że bezcelowe jest sięganie po odmiany genetycznie modyfikowane odporne na tego szkodnika (oczywiście tam, gdzie ich uprawa jest dozwolona).
Na wielu kukurydzianych spotkaniach przywoływane są badania niemieckie, w których 3 dni po zbiorze kukurydzy rozdrobniono resztki łodyg i zaorano pola. Naukowcy obliczyli, że tym sposobem (rozdrabnianie łodyg + głęboka orka) zostało zniszczone 95% populacji omacnicy. To bardzo wysoka skutecz...