Mamy maj, więc rolnicy nie zwiększą już areału rzepaku ozimego, a do rzepaku jarego nie mają aż takiego przekonania, gdyż jest on bardzo zawodny w plonowaniu. Jak zatem zwiększyć plonowanie rzepaku ozimego? Jak o niego zadbać, żeby uzyskać jak najwyższy plon i jak najlepszą jakość? Z takimi pytaniami podczas wspólnej lustracji plantacji rzepaku zwróciłam się do Marcina Kanownika, menedżera ds. upraw rolniczych w firmie Innvigo.
Rzepak dwukrotnie droższy niż w zeszłym roku
Na polach wyraźnie widać, że rolnicy bardzo dobrze radzą sobie z ochroną herbicydową, bo plantacje były praktycznie czyste. Jeżeli chodzi o ochronę insektycydową i fungicydową, tu niestety jest nieco gorzej z racji presji szkodników i chorób, która utrzymuje się przez cały okres wegetacji. I to są dwa główne czynniki zabierające najwięcej plonu przy uprawie rzepaku.
Dziś cena rzepaku przekracza 4000 zł za tonę, czyli jest ponad dwukrotnie wyższa, niż średnia cena z ubiegłego roku płacona rolnikom podczas żniw i chwilę po nich. Czynnikiem, który pozwoli rolnikowi ochronić największą ilość plonu będą w najbliższych tygodniach insektycydy i fungicydy....