Inspiracją do napisania niniejszego artykułu był bardzo interesujący materiał redaktor Dominiki Stancelewskiej pt. "Białko bywa niepotrzebnym obciążeniem" zamieszczony w TPR nr 20/2021. Bowiem dotyczy efektywności żywienia trzody chlewnej uwzględniającego tylko dużą ilość białka a nie jego jakość wyrażoną w zawartości aminokwasów szczególnie egzogennych.
Żyto w poplonie ozimym ważne w żywieniu bydła opasowego
W praktyce rolniczej podobny problem jakości białka występuje w żywieniu głównie bydła opasowego biomasą produkowaną z uprawy żyta w poplonie ozimym, nawożonego wczesną wiosną wysokimi dawkami azotu (ok. 150 kg/ha). Skarmianie zielonki rozpoczyna się w początku kłoszenia roślin aż do końca kwitnienia – czyli zakończenia użytkowania.
Nadwyżki biomasy przeznacza się na kiszonkę, która jeżeli jest w dostatecznej ilości, może być skarmiana przez cały rok do następnych zbiorów biomasy. Nasuwa się zatem pytanie, czy z punktu widzenia żywieniowego, wzrostowi zawartości surowego białka następującego pod wpływem intensywnego nawożenia żyta azotem nie towarzyszy spadek jego wartości biologicznej?
W tym celu w koń...