Każdy gatunek zboża jarego w różnych konfiguracjach można uprawiać w mieszankach. Skład mieszanki powinien wynikać z tego, jakie przeznaczenie będzie miał uzyskany plon (pasza dla bydła, trzody, czy drobiu).
Strategia wyboru odpowiedniej mieszanki
Uprawa mieszanek zbożowych pozwala uzyskać większy lub co najmniej taki sam plon ziarna, w porównaniu do średniego plonu komponentów mieszanki uprawianych w czystym siewie. Uprawę mieszanek uzasadnia też bardziej stabilne ich plonowanie w stosunku do siewów czystych. Im w gospodarstwie mamy gorsze gleby, charakteryzujące się dodatkowo dużą zmiennością i mozaikowatością, tym plonowanie zbóż w mieszankach będzie wyższe, niż przy ich uprawie w czystym siewie.
Korzystając z informacji zawartych w "Metodyce integrowanej ochrony mieszanek zbożowych" przedstawiamy ważne zalecenia komponowania ich składu. Dodam w tym miejscu, że jeżeli plon zbóż z założenia będzie przeznaczony na cele paszowe, obok uprawy mieszanek międzygatunkowych, warto rozważyć uprawę mieszanki odmianowej jednego gatunku. Taka strategia, przez wybór np. dwóch odmian pszenicy jarej różniących się morfologią, podatnością na cho...