StoryEditornawożenie

Jaką strategie nawożenia i ochrony pszenicy ozimej wybrał rolnik z Lubelszczyzny?

10.03.2022., 08:03h
Sebastian Skorek obsiał jesienią ponad 50 ha pszenicami ozimymi. W ilu dawkach wiosną zastosuje azot, jak wybiera fungicydy i jakie jeszcze stosuje wiosna zabiegi w pszenicach? O tym wszystkim zgodził się opowiedzieć Czytelnikom TPR.

Sebastian Skorek prowadzi wspólnie z ojcem Markiem rodzinne gospodarstwo we wsi Bazar w pow. świdnickim. Produkcja roślinna odbywa się tu na ok. 100 ha gruntów klas III i IV. Przeważają klasy III.

To ziemie średnie i lekkie. Nie występują mozaiki czy ciężkie gliny, dysponujemy więc gruntami niekłopotliwymi w uprawie – informuje pan Sebastian. Od dwóch sezonów uprawy (poza rzepakami) są prowadzone w technologii bezpłużnej. Zmiana ta została poprzedzona zakupami nowych maszyn.

Postawili na uprawę bezpłużną

W uprawie bezpłużnej głębokie spulchnianie prowadzimy pługiem dłutowym Maschio Gaspardo. A za przygotowanie gleby do siewu i siew odpowiada zestaw od Amazone. Mechaniczny nabudowany siewnik Cataya współpracuje z kultywatorem aktywnym wyposażonym w redlice talerzowe – opisuje plantator.

Jak nowe rozwiązanie sprawdza się w praktyce? – Jesteśmy z tego zestawu bardzo zadowoleni – ocenia rolnik. – Wschody są praktycznie stuprocentowe. Przy rozstawie redlic wynoszącym 15 cm pszenica znacznie lepiej niż dotychczas się krzewi.

Siew pszenic ozimych jesienią ub. roku odbył się na przełomie września i października. Wyjątkowo deszczo...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 23:14