Słoma jeszcze czeka na oddzielenie włókna od paździerzaKrzysztof Janisławski
StoryEditorUprawa

Jaka uprawa dała najwyższy dochód rolnikowi z Lubelszczyzny? Aż trudno uwierzyć

16.01.2025., 08:00h

Dawniej uprawa znacznie bardziej popularna, obecnie niszowa, kontynuowana przez niewielu gospodarzy. Rok 2024 okazał się dla nich korzystny. Ceny włókna lnianego wystrzeliły a wraz z nimi opłacalność produkcji.

Od ośmiu lat len znowu uprawiany w gospodarstwie w pow. hrubieszowskim

W Polsce jeszcze w latach 80. uprawiano w Polsce len na ponad 30 tys. ha. Jednym z miejsc, gdzie w drugiej połowie ub. wieku uprawa ta była popularna, był pow. hrubieszowski w woj. lubelskim. Rozwinięty za czasów PRL przemysł włókienniczy potrzebował surowca. Przetwórstwem lnu i konopi włóknistych zajmował się m.in. Zakład Przemysłu Lniarskiego Hakon w Hrubieszowie, w ostatnich latach działalności znany pod nazwą Krasnolen. Został zamknięty w 1990 r., a uprawa konopi i lnu straciła w tym rejonie na znaczeniu.

Ale nie wszyscy w tej okolicy zapomnieli o tej uprawie, choć obecnie są to pojedynczy gospodarze.

– Osiem lat temu wróciłem do uprawy lnu, gdy poprawiła się opłacalność – mówi Stefan Brzuchala, rolnik z Aurelina w gm. Uchanie. Mało tego. W tym roku zamierza zwiększyć areał przeznaczony pod tę uprawę. O ile w 2024 r. len rósł w tym gospodarstwie na 4 ha, to w 2025 r. wysieje go na 10 ha.

Uprawiany w swoim gospodarstwie len pan Stefan wykorzystuje dwukierunkowo. Dochód czerpie przede wszystkim ze sprzedaży włókna, dodatkową wartością jest sprzedaż nasion....

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. styczeń 2025 10:43