StoryEditorbobowate

Jaki przedplon najlepszy dla zbóż?

22.08.2022., 13:08h
Uprawa roślin motylkowatych pozwala utrzymać glebę w dobrej kondycji, ma też pozytywny wpływ na plonowanie roślin następczych. Tej tematyce poświęcił swój wykład prof. Jerzy Księżak z IUNG – PIB Puławy. Prezentacji wysłuchali rolnicy podczas szkolenia Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, zorganizowanego w Podgórze.

Gatunki roślin bobowatych zajmują w skali produkcji światowej ok. 15% gruntów uprawnych i zaspokajają potrzeby żywieniowe ludzi na białko w ok. 33%. Dzięki bakteriom asymilującym, co roku dostarczają między 120 a 160 mln ton azotu (w zależności od źródła).

Jakie to korzyści dla żyzności gleby?

Motylkowate w płodozmianie to szereg wymiernych korzyści dla gleby. – Nasiona i zielona masa mogą być wykorzystywane jako pasza, natomiast system korzeniowy i wszystkie pozostające resztki oddziałują korzystnie na strukturę glebową – mówi prof. Jerzy Księżak.

Ta grupa roślin w zmianowaniu bardzo korzystnie wpływa na strukturę gleby. Przyczynia się do uzyskania lepszego stanu agregatowego i gruzełkowego gleby, wzbogaca jej kompleks sorbcyjny i wpływa korzystnie na jej biologiczne właściwości oraz wzrost zawartości próchnicy. Poprawia się zdolność magazynowania wody i powietrza oraz zatrzymywania składników pokarmowych.

Rośliny te charakteryzują się również silnym działaniem fitomelioracyjnym, co jest szczególnie istotne w przypadku gleb zwięzłych.

System korzeniowy bobowatych jest bardzo silny, przenika w głąb gleby i rozluźnia...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 20:22