Oczywiście najważniejsza jest w tym wszystkim dobra ocena zagrożenia uzależniona od przebiegu pogody oraz od wczesności i podatności odmian. Pamiętajmy też o właściwym doborze sposobu działania fungicydów do fazy wzrostu ziemniaków.
W uprawie ziemniaka ciągłość ochrony jest bardzo ważna
O ile do zabiegów w okresie od wschodów do tworzenia liści i łodyg wskazany jest wybór fungicydów powierzchniowych (w warunkach wiosny wilgotnej wgłębnych), to w fazie szybkiego wzrostu (BBCH od 31 do 49) liczne nowe przyrosty ochronią skutecznie przed zarazą tylko fungicydy układowe (systemiczne) lub układowo-wgłębne.
W tej fazie intensywnego wzrostu ziemniaków musimy wykonać 2–3 zabiegi fungicydowe. Ilość zabiegów wynika wprost z zagrożenia zarazą determinowanego warunkami pogodowymi, ale też zależy od wczesności odmian oraz ich odporności na chorobę.
W warunkach idealnych zarodnik konidialny zarazy ziemniaka kiełkuje i odbywa cały cykl rozwojowy w zaledwie 4–5 dni. Nowe zarodniki są znów przenoszone i cykl w sezonie wegetacyjnym powtarza się wielokrotnie. Dlatego właśnie ziemniaki trzeba wielokrotnie chronić przed zarazą i przy dużym zagrożeniu ...