StoryEditorwiadomości z branży

Jakie odmiany zbóż, rzepaku i kukurydzy rolnicy zobaczyli podczas Mistrzowskich Pól Agro-Sieci?

14.07.2022., 07:07h
Topowe odmiany rzepaku, zbóż ozimych i jarych, buraków oraz kukurydzy, prezentacja pionierskich technologii nawożenia, ochrony i dokarmiania roślin, mistrzowska prezentacja technologii konwencjonalnych, biologicznych i hybrydowych w ochronie roślin oraz ciekawe spotkania z wiodącymi dostawcami w branży Agro.

Okazja do wymiany rolniczych doświadczeń

Między innymi te atrakcje czekały na rolników i zaproszonych gości podczas Mistrzowskich Pól Agro-Sieci 2022, które odbyły się 10 czerwca 2022 roku w Grubnie niedaleko Chełmna na polach doświadczalnych. Jest to nowa formuła Dni Pola organizowanych od lat w Grubnie.

Naszym celem było zorganizowanie profesjonalnego spotkania polowego dedykowanego specjalnie dla klientów firmy i kluczowych dostawców. Zamiast jarmarku i stoisk z materiałami szkółkarskimi postawiliśmy na prezentację poletek demonstracyjnych, merytoryczne spotkania z ekspertami Agro-Sieci oraz prezentacje strategicznych partnerów wydarzenia… i to był strzał w dziesiątkę – podkreśla Anna Kołodziejska – manager działu marketingu w Agro-Sieć Sp. z o.o.

Oprócz skondensowanej dawki wiedzy i praktycznych obserwacji, Mistrzowskie Pola były świetną okazją do swobodnej dyskusji o rolnictwie i wymiany doświadczeń. Dzięki odświeżonej formule Dni Pola, 10 czerwca na poletkach odmianowych w Grubnie znowu pojawiły się tłumy usatysfakcjonowanych rolników z wielu województw Polski.

Na areale około 5 ha założono pięć bloków tematycznych. Poletka demonstracyjne w Grubnie były przygotowane i pielęgnowane przez Dział Rozwoju Agrotechniki Agro-Sieć Sp. z o.o. pod okiem Mariusza Wypija oraz dr. Mateusza Sokólskiego. Dzięki zaangażowaniu ekspertów Agro-Sieci zwiedzający mogli zobaczyć topowe odmiany rzepaków: LG Artemis F1, DK Exlevel F1, Manhattan, Ocelot, mistrzowskie odmiany zbóż ozimych z portfolio Nasion Kujawskich: SU Askaban, KWS Emil, Reduta, Wilejka, Bianca, SU Askadus oraz odmiany kukurydzy i buraków cukrowych, które można znaleźć w portfolio firmy.
Od lewej: Paweł Bruderek-Żyżun, wiceprezes Agro-Sieci i dr Mateusz Sokólski

  • Od lewej: Paweł Bruderek-Żyżun, wiceprezes Agro-Sieci i dr Mateusz Sokólski

Trzy technologie ochrony Agro-Sieci. Jakie są wnioski?

Na uwagę zasługuje fakt, że każdy z bloków tematycznych był prowadzony w 3 technologiach ochrony: konwencjonalnej, biologicznej oraz hybrydowej (połącznie technologii biologicznej oraz konwencjonalnej). Dla zobrazowania skuteczności prezentowanej ochrony roślin został wydzielony również pas kontrolny.

Wszystkie prace, od orki do ostatnich zabiegów, wykonywaliśmy we własnym zakresie, dlatego mogą być państwo pewni jakości oraz transparentności prezentowanych technologii – osobiście oceniając skuteczności zastosowanych rozwiązań – powiedział dyrektor Działu Rozwoju Agrotechniki Mariusz Wypij.

Obecny sezon uprawowy stanowił duże wyzwanie ze względu na bardzo ograniczone opady deszczu. W Grubnie do 9 czerwca całkowita suma opadów wyniosła tylko 150 mm. Najtrudniejszy był zaś marzec, kiedy opady w ogóle nie wystąpiły.

Warunki były trudne, lecz stan plantacji jest zadowalający. Co prawda rośliny nie były w stanie całkowicie nadrobić strat, jakie zostały spowodowane przez brak opadów w marcu, jednak w kolejnych miesiącach warunki atmosferyczne nie miały negatywnego wpływu na wegetację. Dobrze prezentują się zwłaszcza plantacje rzepaku, które zbudowały bardzo wysoki potencjał plonowania. Jeśli do żniw nie wystąpią ekstremalnie niesprzyjające warunki, rzepak będzie w dużym stopniu wykorzystany – mówi dr Mateusz Sokólski.

Poletka pszenicy zostały założone 5 października. Norma wysiewu wyniosła dla wszystkich odmian 280 szt./m2. Przedsiewne nawożenie wyniosło 300 kg/ha Polifoski 8-20-30. Nawóz został podany 30 września. Z kolei pierwsza wiosenna dawka została wysiana 1 marca. W doświadczeniu zastosowano 200 kg/ha Saletrosanu 26. Kolejna dawka 23 marca, w której dostarczono 100 kg/ha saletry amonowej oraz miesiąc później 200 kg saletrzaku. Ostatnie nawożenie wykonano 20 maja w postaci 200 kg/ha saletrzaku.

Na Mistrzowskich Polach wykonano także wiosenny zabieg zwalczania chwastów (60 g/ha Puro Maxx + 0,5 l/ha Axial 50 EC) oraz dwa zabiegi regulacji wzrostu: 29 kwietnia zastosowana została kombinacja 0,8 l/ha CCC + 0,3 l/ha Moxa 250 EC + 0,6 l/ha AquaFol, a 6 maja 0,2 l/ha Moxa 250 EC.

Plantacje pszenicy otrzymały również złożone nawożenie dolistne. Po wznowieniu wegetacji zastosowano 2 kg/ha GranuFol Mag,1 kg/ha Agrochelat AminoWerva Z+K, 1 l/ha VitAMIX i 1 l/ha C-Weed Amino. W fazie początku strzelania w źdźbło podano 2 kg/ha GranuFol Mag, 1 kg/ha Agrochelat AminoWerva Z+K i 2 l/ha BioFol Plex. Na liść flagowy zastosowano 10 l/ha Nitron-S a w fazie kłoszenia raz jeszcze 10 l/ha Nitron-S wraz z 2 l/ha BioFol Mag.

Biorewolucja w uprawach, czyli oferta produktów mikrobiologicznych

Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyły się sekcje upraw przygotowane w technologii biologicznej oraz hybrydowej. To w nich zostały zastosowane innowacyjne produkty mikrobiologiczne – Fundamental oraz BioKurator, które nie tylko są naturalnym probiotycznym biostymulatorem, ale także zmniejszają ilość patogenicznych zarodników w glebie. Mikroorganizmy wchodzące w skład preparatu Fundamental ograniczają liczebność m.in. mikrosklerocjów Verticillium, sprawców werticiliozy, która jest jedną z najuciążliwszych chorób występujących w uprawie rzepaku ozimego (mikrosklerocja tego patogenu mogą przetrwać w glebie nawet kilkanaście lat).

Kiedy wprowadzaliśmy do naszej oferty produkty mikrobiologiczne, wiedzieliśmy doskonale, że biorewolucja w rolnictwie jest nieunikniona. Cieszymy się, że jesteśmy pionierami rozwoju segmentu produktów mikrobiologicznych w Polsce.

Fundamental i BioKurator to innowacyjne produkty, które służą do zaszczepiania gleby i działają przeciwko patogenom we wczesnych i zaawansowanych fazach rozwojowych roślin. To jedne z pierwszych produktów w branży Agro, które są całkowicie bezpieczne dla użytkownika i środowiska naturalnego.

Jesteśmy dumni, że Fundamental i BioKurator spotykają się z dużym uznaniem i zaufaniem wśród polskich rolników – mówi wiceprezes spółki Agro-Sieć Paweł Bruderek-Żyżun.

W naszej ofercie mamy produkty biologiczne, które zawierają wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych i drożdży. Rolnicy zdają sobie sprawę z tego, że substancji aktywnych jest coraz mniej i kolejne środki ochrony roślin znikają z rynku. Dlatego już dziś obserwujemy duże zainteresowanie rozwiązaniami alternatywnymi do środków ochrony roślin. Nasi klienci testują nowe sposoby walki z patogenami grzybowymi. W Grubnie sprawdzamy, jak działają wybrane środki ochrony fungicydowej, nowe rozwiązania biologiczne oparte na bakteriach oraz testujemy rozwiązania hybrydowe oparte na tradycyjnej chemii w połączeniu z produktami biologicznymi. Każda substancja aktywna fungicydów ma swoje mocne i słabsze strony. Podobnie jest z bakteriami; one także mają swoje charakterystyczne właściwości. Cała sztuka polega na tym, aby mądrze żonglować dostępnymi rozwiązaniami i wybierać te, które mają możliwie najszersze spektrum działania. Zasada ta dotyczy także mikroorganizmów – wyjaśnia dr Mateusz Sokólski.

Zdrowotność po zabiegu mikrobiologicznym na tym samym poziomie co po standardowym

Poletka zbóż, na których zostały zastosowane tylko produkty biologiczne, zdrowotnością nie odbiegały od tych, gdzie stosowane były konwencjonalne zabiegi. Największa różnica wynikała z poniesionych nakładów finansowych. Typowe preparaty fungicydowe były o około 50% droższe niż produkty biologiczne. W technologii konwencjonalnej tj.: środkami ochrony roślin w zabiegu T1 wykorzystano 0,75 l/ha Kroton + 0,25 l/ha Flexity 300 SC, w drugim T2 – 0,75 l/ha Myresa Pro + 0,75 l/ha Imbrex XE, a trzecim T3 – 1 l/ha Broteas 250 EC.

W wariancie biologicznym wykonane zostały również trzy aplikacje. W pierwszej i drugiej podano 5 l/ha Fundamental + 3 kg/ha Fundamental Ca, a w trzecim zastosowany został 1 l/ha BioKurator + 3 l/ha BioKurator Liquid Ca.

Fundamental jest dedykowany do stosowania doglebowego, w celu lepszego rozkładu resztek pożniwnych, podnoszenia zawartości próchnicy oraz ograniczania patogenicznego mikrobiomu w glebie poprzez stymulację rozwoju organizmów pożytecznych. Stosowany jest również nalistnie w połączeniu ze środkiem Fundamental Ca. Agro-Sieć rekomenduje wykonywanie sekwencji aplikacji nalistnych jako produkt wspomagający rośliny w walce z chorobami grzybowymi. Fundamental Ca – to naturalny minerał produkowany w Austrii w postaci proszku, bez dodatków chemicznych, w wyniku zaawansowanych, wieloetapowych procesów mielenia i klasyfikacji.

Z kolei produkt BioKurator w połączeniu z BioKuratorem Liquid Ca (płynna formulacja wapnia), to produkt pozycjonowany jako alternatywa chemicznych fungicydów w ograniczaniu chorób w praktycznie wszystkich uprawach.

Rozwiązania mikrobiologiczne to odpowiedź na niedostatek substancji aktywnych środków ochrony roślin. Choroby grzybowe, jak wykazuje szereg niezależnych badań naukowych publikowanych w renomowanych pismach naukowych (np.: Science, Nature), mogą być ograniczane m.in. bakteriami probiotycznymi. Nasze produkty opierają się na takich bakteriach, z którymi na co dzień mamy do czynienia w fermentowanych produktach mlecznych. Właśnie te bakterie we wcześniej wspomnianych badaniach wykazują wysoką konkurencyjność w stosunku do m.in.: wertycyliozy, pleśni czy fuzarioz. Ta pierwsza choroba w plantacjach rzepaku stwarza spore problemy, zwłaszcza w wysokich temperaturach. W takich warunkach blokowane są wiązki przewodzące, przez co właściwie kończy się proces nalewania nasion rzepaku. Są jednak bakterie konkurujące m.in. z tymi patogenami i mogą być z powodzeniem wykorzystane w towarowej produkcji roślinnej – mówi Paweł Bruderek-Żyżun.

Agro-Sieć Sp. z o.o. zaprasza do odwiedzania poletek demonstracyjnych w Grubnie, które są w pełni oznakowane i dostępne do zwiedzania aż do żniw.

Prezentacja Mistrzowskich Pól firmy Agro Sieć odbyła się w Grubnie 10 czerwca

  • Prezentacja Mistrzowskich Pól firmy Agro Sieć odbyła się w Grubnie 10 czerwca

fot. Tomasz Ślęzak
Artykuł kazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 28/2022 na str. 24.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 14:55