StoryEditorszkodniki

Jakie są progi szkodliwości szkodników w rzepaku, pszenicy i kukurydzy?

17.12.2019., 14:12h
Próg szkodliwości daje podstawę do decyzji o zwalczaniu szkodników roślin zabiegami chemicznymi, oczywiście o ile nie ma w danej sytuacji innych alternatywnych metod ich ograniczenia. W tabelach przypominamy ustalone progi szkodliwości szkodników w rzepaku, pszenicy i kukurydzy.
Progi szkodliwości w innych uprawianych gatunkach roślin bez trudu znajdziemy w opracowanych metodykach integrowanej ochrony. Podstawą do ich wykorzystania jest znajomość biologii szkodników i ich monitoring, który w większości przypadków jest łatwy i nie jest kosztowny.

Progi i prognoza

Do odławiania i kontrolowania liczebności szkodników można wykorzystać nie tylko najbardziej popularne żółte naczynia, ale też barwne tablice lepowe i przeróżne pułapki feromonowe. Ten własny monitoring najbardziej precyzyjny dla danego pola warto uzupełniać dostępnymi komunikatami z sieci stacji Instytutu Ochrony Roślin–PIB w Poznaniu oraz licznych aplikacji oferowanych przez firmy chemiczne.

Te wszystkie uzyskane informacje trzeba solidnie ocenić, bo stwierdzenie progowej liczebności szkodników nie zawsze uzasadnia oprysk. Najważniejsza dla aktywności szkodników jest temperatura powietrza i opady. W warunkach ochłodzenia i opadów deszczu większość szkodników przestaje żerować i przeczekuje złe warunki w kryjówkach. Ponadto wiele szkodników powinniśmy zwalczać nie po przekroczeniu progu szkodliwości a w momencie ich kulminacyjnych nalotów. Zbyt szybki zabieg ...
Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
16°C
Słonecznie
wi_00
niedz.
wi_00
16°C
2°C
pon.
wi_00
19°C
5°C
wt.
wi_00
22°C
9°C
śr.
wi_00
21°C
9°C
czw.
wi_00
18°C
5°C
27. kwiecień 2025 18:22