StoryEditorZiemniaki

Jakie są sposoby zwalczania zarazy ziemniaków?

24.04.2020., 15:04h
W uprawie ziemniaków zaraza jest chorobą najgroźniejszą. Jej rozwój w czasie wegetacji mocno ogranicza potencjał plonowania ziemniaków, ale też powoduje znaczne straty w trakcie przechowywania bulw.
Atak zarazy ma miejsce w każdym sezonie wegetacji. Raz atakuje mocniej, raz słabiej, co w największym stopniu zależy od częstotliwości i rozkładu opadów deszczu. W warunkach Polski najczęściej pojawia się w połowie czerwca, a w mniej sprzyjających dla sprawcy warunkach pogodowych w lipcu lub dopiero w sierpniu.

Zaraza ziemniaka stała się genetycznie zróżnicowana 

Zaraza ziemniaka dzisiaj nie jest tą samą chorobą co 30 lat temu. Patogen bardzo się zmienił, jest bardziej agresywny i mniej zależny od temperatury. Zaraza ziemniaka stała się genetycznie zróżnicowana, a naukowcy w ostatnich latach zidentyfikowali aż 18 linii klonalnych dominujących w populacji zarazy ziemniaka w Europie Północno-Zachodniej. Te zmiany są wynikiem „sprowadzenia” do Europy kilka dekad temu typu kojarzeniowego zarazy ziemniaka A2 z Meksyku. Wcześniej był w Europie tylko typ kojarzeniowy A1. Obecność dwóch typów kojarzeniowych umożliwiło zarazie rozmnażanie płciowe, lepszą adaptację do warunków klimatycznych. W wyniku tych zmian coraz ważniejszy i groźniejszy jest odglebowy atak zarazy ziemniaka z oospor. Oospory powstałe w efekcie rozmnażania płciowego t...
Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 10:35