Zagrożeń wynikających z uproszczeń jest wiele. Właściwe zmianowanie jest plonotwórcze i pokazują to m.in. doświadczenia COBORU plonowania zbóż po przedplonach zbożowych i niezbożowych. Przykład? Odmiany wzorcowe pszenicy ozimej ze zbiorów w 2019 r. na poziomie a1 po przedplonie zbożowym plonowały na poziomie 78,6 q/ha, a po przedplonie niezbożowym na poziomie 84,7 q/ha.
Przedplony mocno wpływają na kiełkowanie ziarna zbóż w glebie
Uprawa roślin w monokulturze jest możliwa i są jej zwolennicy. Pozwala na uproszczenie parku maszynowego i oszczędność czasu, ale zawsze kosztem plonu i zwiększonych nakładów na ochronę. Osobiście zachęcam do prowadzenia upraw w sposób zrównoważony, z dbałością o glebę, płodozmian i zmianowanie, bo to w perspektywie zapowiedzianego przez UE zmniejszenia zużycia chemicznych środków ochrony roślin o połowę pozwoli łatwiej temu sprostać. Dlatego dziś podkreślając plonotwórczą wartość zmianowania chcę podać kilka z tym związanych i ciekawych wyników badań.
Naukowcy badali i badają fitosanitarne aspekty oceny wartości przedplonów roślin zbożowych. Zboża są wdzięcznym tematem badawczym i waż...