Ostatnio sporo miejsca poświęciliśmy znaczeniu wapnia we wzroście i rozwoju roślin oraz dla poprawy właściwości fizykochemicznych gleby.
Dziś kilka ważnych informacji o najlepszych terminach wapnowania, przed którymi koniecznie trzeba zbadać glebę i poznać jej właściwości. Wraz z badaniem możemy otrzymać gotowe zalecenia nawozowe, czasami z dużymi dawkami potrzebnymi do uregulowania odczynu. W praktyce zawsze lepiej jest regulować odczyn do poziomu optymalnego mniejszymi i częściej stosowanymi w płodozmianie dawkami wapna nawozowego.
Koniecznie badaj glebę
Badanie gleby to warunek ustalenia potrzeb wapnowania i dawek wapna. Warunkiem dokładnego wyniku i zaleceń nawozowych jest prawidłowe pobranie próbek glebowych. Próby można oczywiście pobierać przez cały okres wegetacyjny, ale najlepiej jest to zrobić po zbiorze roślin (po żniwach), kiedy gleba jest wyczerpana ze składników pokarmowych. Próbki do badań można pobierać samodzielnie i dostarczać je do stacji albo powierzyć całe zadanie pracownikom Stacji Chemiczno-Rolniczej. Gleby wystarczy badać raz na 4–5 lat.
W celu określenia potrzeb wapnowania i dawek nawozów wapniowych potrzebne są nam dwie informacje – pH gleby i kategoria agronomiczna gleby. Takie gotowe zalecenia i informacje dodatkowe o zasobności gleby otrzymam...