Wraz z ekspertem technicznym Syngenty, Pawłem Sobolewskim odwiedziliśmy gospodarstwo rodzinne Emilii i Macieja Gralewskich położone w miejscowości Kostrogaj w gminie Radzanowo koło Płocka. Od 2016 r. rolnicy współpracują z firmą Syngenta, która wspólnie z nimi zakłada doświadczenia polowe. Sprawdziliśmy, w jakim stanie jest obecnie plantacja jęczmienia ozimego u państwa Gralewskich. Porozmawialiśmy też o zabiegach, jakie zostaną wykonane w najbliższym czasie.
Jaką strategię ochrony jęczmienia ozimego zastosowano w terminie T1?
W jęczmieniu ozimym u państwa Gralewskich pierwszy zabieg fungicydowy wykonano w fazie początku strzelania w źdźbło BBCH 31. Zastosowano mieszaninę Ternu, Unixu i triazola z dodatkiem regulatora wzrostu Modus.
- Chodziło nam o to, by żeby usztywnić rośliny i żeby nie było wylegania – wyjaśnił Paweł Sobolewski.
Ekspert ocenił, że efekty ochrony tą mieszaniną są bardzo dobre, a plantacja prezentuje się zdrowo.
Ochrona liścia flagowego. Kiedy i czym wykonać zabieg T2 w jęczmieniu ozimym?
Na plantacji w Kostrogaju niedługo zostanie wykonany kolejny zabieg -T2 na liść flagowy. To bardzo ważny zabieg, bo rośliny w tej fazie rozwojowej wymagają szczególnie skutecznej ochrony przeciwgrzybowej. Zdrowy liść flagowy i podflagowy jęczmienia to przecież fabryka plonu. Dlatego warto wybrać produkt, który będzie skutecznie zwalczał wszystkie choroby liści i zapewni wysoki plon.
- Takim preparatem jest skuteczny i sprawdzony już Elatus Era, oparty o dwie substancje: protiokonazol i solatenol. Chroni jęczmień i inne zboża przed wszystkimi chorobami liści, wpływa też na zieloność i fotosyntezę. Elatus Era charakteryzuje się niezwykle długim działem - aż do 40 dni – wyjaśnia specjalista Syngenty.
Więcej o ochronie jęczmienia ozimego przed chorobami w zabiegu T2 dowiesz się z filmu!