StoryEditorSzkodniki

Jesienna aktywność piędzika przedzimka – jak jest jego biologia?

23.11.2020., 13:11h
Gdy inne szkodniki drzew liściastych, w tym owocowych, szukają zimowli, piędziki, zwane ćmami nocy listopadowych, jeszcze o tym nie myślą. To jedne z nielicznych motyli, które, jak sama nazwa wskazuje, wylatują dopiero jesienią. Teraz bowiem jest czas godów. Od października do grudnia można zaobserwować jego wzmożone loty, jego, czyli samca.
Chcąc zobaczyć szkodnika należy wybrać się do ogrodu wieczorem, najlepiej po deszczowym dniu i pierwszych przymrozkach. Po zapadnięciu zmroku samce rozpoczynają swoje loty godowe przelatując między jabłoniami i innymi owocowymi w poszukiwaniu samic, które idą w górę pnia do korony w celu złożenia tam jaj. Nie zawsze im się to udaje, gdyż wielu ogrodników zakłada na pniach drzew owocowych opaski lepowe, w które wpadają samice nim zostaną zapłodnione.

Samica składa nawet do 300 sztuk jaj

Ten niezwykły motyl należy do rodziny miernikowcowatych. Gąsienica ma trzy pary odnóży tułowiowych oraz dwie pary odwłokowych, co sprawia, że podczas poruszania wygina się na kształt Ω lub odwróconej litery U, co wygląda jakby odmierzała pewien dystans.

Samica po zapłodnieniu składa grupowo (nawet do 300 szt.) lub pojedynczo, żółte, z czasem przebarwiające się na pomarańczowo, jaja na końcach gałęzi, jak najbliżej pąków i na tym kończy się jej żywot. Złoża jaj zimują, by wczesną wiosną wykluły się z nich gąsienice, które rozpoczynają żerowanie na rozwijających się pączkach. Gąsienice osiągają 25 do 50 mm długości, są jasnozielon...
Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 05:51