Nowe bardziej elastyczne zasady nawożenia azotem na wiosnę
Od 8 lutego 2023 roku obowiązuje nowy Program azotanowy, które zezwala rolnikom na nawożenia pól azotem przed 1 marca. Jednak termin ten zależy od warunków atmosferycznych. Zgodnie z nowym prawem rolnik może zastosować nawóz azotowy w ozimin, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych, o ile średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C, a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C.
– Przejściem przez próg danej temperatury jest termin, w którym każdego dnia, przez 5 następujących po sobie dni, średnia dobowa temperatura przekroczyła odpowiednio 3°C lub 5°C na powierzchni 95% danego powiatu – wyjaśniają eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.
Odpowiednia temperatura powietrza to za mało, aby zastosować nawóz azotowy
To właśnie IMGW odpowiada za określenie i aktualizację mapy wraz z wykazami powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza. Jednak rolnik musi pamiętać, że sama temperatura to nie jedyne kryterium pozwalające na zastosowania nawozów azotowych. Nie można ich stosować na na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub przykrytych śniegiem.
Gdzie rolnicy już mogą stosować nawóz azotowy?
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez IMGW 21 lutego 2023 roku już w kilkunastu powiatach nastąpiło przekroczenie średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C lub 5°C.
Oto ich wykaz z podziałem na województwa:
- W woj. dolnośląskim są to powiaty:
- głogowski
- górowski
- lubański
- strzeliński
- złotoryjski
- W woj. lubuskim są to powiaty:
- krośnieński
- nowosolski
- słubicki
- zielonogórski
- miasto Gorzów Wielkopolski
- miasto Zielona Góra
- W woj. podkarpackim jest to tylko:
- miasto Przemyśl
- w woj. wielkopolskim są to powiaty:
- kościański
- wolsztyński
- W woj. zachodniopomorskim jest to:
- miasto Koszalin
- Świnoujście
Aktualne oraz archiwalne mapy i wykazy można znaleźć na stronie IMGW: agrometeo.imgw.pl.
Paweł Mikos
fot. Archiwum