StoryEditorSzkodniki

Kiedy i jak należy zwalczać skrzypionki w zbożach?

21.04.2021., 11:04h
To, czy nasilenie szkodników zbóż i innych roślin będzie duże zależy od tego, jakie są warunki termiczne na początku wiosny. Na razie jest chłodno, a rozwojowi skrzypionek bardzo sprzyja ciepła pogoda w maju.
W minionych latach zdarzało się, że masowe naloty skrzypionek odbywały się już w ostatniej dekadzie kwietnia. W tym roku to mało prawdopodobne. Mimo że wiosna wystartowała wcześnie, to jest chłodna i w pierwszych dwóch tygodniach kwietnia z niewielkimi przymrozkami nocą. To nie sprzyja skrzypionkom. Możliwe jest, że nie będzie większych problemów ze szkodami wyrządzanymi przez larwy skrzypionek na liściach zbóż i kukurydzy. Czas pokaże, bo są w środowisku i czekają na ocieplenie.

Żerowanie skrzypionek rozpoczyna się w drugiej dekadzie kwietnia

Zbożom szkodzą dwa gatunki skrzypionek – skrzypionka zbożowa i skrzypionka błękitek. Chrząszcze skrzypionek zimują w ściółce, darni lub między korzeniami. Według biologii tych szkodników opracowanej w Instytucie Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, chrząszcze skrzypionki zbożowej (są dwa gatunki: Oulema melanopus i Oulema duftschmidi) i skrzypionki błękitek (Oulema gallaeciana) pojawiają się wiosną na roślinach żywicielskich (głównie jęczmień, pszenica, pszenżyto i owies, rzadziej plantacje żyta), gdy temperatura powietrza przez 2–3 dni przekracza 10°C.

Żerowanie chrząszczy s...
Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 05:31