Największe zagrożenie plantacji ziemniaków chwastami występuje w dwóch okresach – na początku i na samym końcu wegetacji. Jeżeli zniszczymy je dobrze na początku wegetacji, to po zwarciu międzyrzędzi łęciny ziemniaków nie dadzą chwastom już szans. Niby to proste, ale terminowość jest bardzo, bardzo ważna.
Duże zagrożenie chwastów dla upraw ziemniaka wynika z powolnego tempa rozwoju rośliny w początkowym okresie. Okres od posadzenia do wschodów, a potem do zwarcia rzędów, jest wyjątkowo długi (45–60 dni), w którym brak jest konkurencji ze strony rośliny uprawnej. Stwarza to doskonałe warunki do rozwoju chwastów i pogorszenia właściwości fizycznych gleby. Jak zatem odchwaszczać i które chwasty lubią uprawę ziemniaków?
Chwasty – wróg ziemniaka i rolnika
Chwasty w każdej uprawie konkurują o wodę, składniki pokarmowe i zabierają je roślinie uprawnej. W przypadku ziemniaków, bardziej niż w innych uprawach utrudniają zbiór plonów. Większość chwastów jest też siedliskiem patogenów i dlatego zachwaszczenie sprzyja większej podatności ziemniaka na choroby i szkodniki. Chwasty utrudniając zbiór są też powodem znacznie większych uszkodzeń bulw oraz ich wad wewnętrznych i zewnętrznych.
W ziemniakach możemy spotkać
około 100 gatunków chwastów krótkotrwałych i kilka gatunków wieloletnich. W praktyce nigdy nie występują w tak dużych ilościach, a ich liczba najczęściej nie przekracza kilkunastu, bardzo rzadko kilkudziesięciu i zależy ...