StoryEditorZboża ozime, rzepak

Kiedy i jakie zabiegi ochrony roślin przeprowadzić w zbożach oziminach?

31.03.2019., 15:03h
Zboża i rzepaki przetrwały zimę w większości w bardzo dobrym stanie. Wiemy wszyscy, że jeszcze w kwietniu zima może dać znać o sobie, a ostatnie słowo do powiedzenia ma majowa Zośka. Warto przy tym podkreślić, że według prognozy długoterminowej, najbliższe 2 tygodnie mają być chłodne z temp. w nocy w granicach 0 st. C i w dzień do ok. 10 st. C. 
Łatwo zauważyć, że średnia dobowa może być niska, za niska dla wielu substancji czynnych środków ochrony roślin. To może utrudniać wykonanie ważnych w tym roku zabiegów skracania źdźbła zbóż. Dobrą stroną takiego układu pogodowego oraz dość silnego wiatru jest, że znacznie utrudnia to życie chowaczy. Co ciekawe, chowacz brukwiaczek był do tej pory praktycznie nieobecny, za to nieco wcześniej niż zwykle, ale też w małej skali nalatywał na rzepaki chowacz czterozębny. Na co zwrócić uwagę w najbliższym czasie, kiedy i jakie zabiegi przeprowadzić? Po które preparaty sięgnąć, aby zapewnić bezpieczeństwo i rozwój roślin? Na te pytania odpowiada dziś ekspert z firmy INNVIGO. 

Zima sprzyjała oziminom, ale…

Zima 2018/2019 okazała się w Polsce dość sprzyjająca dla ozimin, chociaż oceniając ich kondycję, należy wziąć pod uwagę m.in. zróżnicowanie geograficzne i pogodowe. Eksperci z firmy INNVIGO przypominają, że na północnych i północno-wschodnich terenach kraju przez ponad miesiąc utrzymywała się okrywa śnieżna i w ich ocenie nie odnotowano znaczących zagrożeń atmosferycznych, które mogłyby zaszkodzić zimującym zbożom. Na...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 01:00