StoryEditorOdchwaszczanie

Kiedy najlepiej odchwaszczać zboże ozime, a kiedy nie wykonać zabiegu?

18.10.2019., 09:10h
Jesienią chwasty w zbożach można zwalczać w dwóch terminach – przed wschodami lub po wschodach zbóż. Zabiegi przedwschodowe wykonuje się najpóźniej 3–4 dni po siewie zbóż na wilgotną, dobrze uprawioną glebę.
Większość rolników odchwaszcza zboża ozime w fazie szpilkowania zbóż lub w fazie od 2–3 liści do początku krzewienia i są to optymalne decyzje z dużym wyborem produktów na te terminy oprysku. Po wschodach zbóż możemy już określić, jakie gatunki chwastów i w jakim nasileniu występują.  

W praktyce rolniczej trudno o optymalne warunki pogodowe  na wykonanie skutecznych zabiegów ochrony roślin. Często po suchym okresie i po siewie ozimin  nadchodzą opady, po których przez dłuższy czas w pole nie da się po prostu wjechać bez szkody dla roślin i gleby. Ponadto, zależnie od miejsca zbóż w zmianowaniu, ich siewy bywają mocno spóźnione. W takich warunkach jedyną szansą regulacji zachwaszczenia są opóźnione zabiegi herbicydowe.  

Od czego zależy dobór herbicydów na późne zabiegi? 

„Lepiej późno, niż wcale” – to stwierdzenie ma zastosowanie w strategii odchwaszczania zbóż jesienią. Trzeba jednak od razu wskazać dwa scenariusze wykonania opóźnionego zabiegu.

Pierwszy wariant, to potrzeba odchwaszczania na plantacjach sianych terminowo, a na których z różnych powodów (najczęściej pogodowych) nie udało się wykonać odch...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 04:00