Zawartość białka ogólnego w mieszankach traw z lucerną (w zależności od jej udziału) mieści się w granicach od 12 do 24% w kg suchej masy pozyskiwanej paszy. Białko z mieszanek cechuje się wolniejszym rozkładem w żwaczu, co zwiększa ilość białka przepływającego do jelita cienkiego przeżuwaczy.
W którym pokosie zbierzemy najwięcej?
Najwyższą ilość zielonej masy mieszanek traw z lucerną uzyskuje się w pierwszym pokosie:- 40–45% plonu łącznego uzyskuje się zazwyczaj w pierwszym pokosie,
- w drugim zbiera się około 25–30%,
- w trzecim 20–25%,
- w czwartym plon jest najniższy i przeciętnie stanowi tylko 10%.
Kiedy lucernik przyniesie najwięcej białka?
Wartość pokarmowa mieszanki z lucerną zależy w głównej mierze od fazy rozwojowej roślin w czasie zbioru. Mieszanka z lucerną zbierana zbyt wcześnie, jeszcze w fazie wegetatywnej, zawiera większą ilość białka, które może powodować wzdęcia u bydła.
Z drugiej zaś strony, opóźnianie terminu zbioru sprawia, że w całej roślinie lucerny zachodzą bardzo niekorzystne zmiany jakościowe – zwiększa się udział łodyg w stosunku do liści, a to właśnie w liściach i pąkach kwiatowych jest więcej białka niż w łodygach.
Zwartość białka w liściach jest na poziomie 22–23%, a kwiatostany zawierają go około 10–11%. Starzenie się lucerny w łanie z trawami prowadzi do zwiększania zawartości włókna i stopnia zdrewnienia roślin. W fazie pąkowania lucerny poziom włókna wynosi średnio 18–20% w suchej masie, a w kolejnych fazach – od początku kwitnienia do jej pełni – udział tego składnika wzrasta nawet do 28–32%.
Wyznaczenie odpowiedniego terminu zbioru drugiego i kolejnych odrostów na podstawie terminu pąkowania i początku kwitnienia lucerny zapewni nam więc wysoką zawartość białka i lepszą strawność paszy.
Beata Dąbrowska
fot.