– Jest to jedyna odmiana populacyjna, która w badaniach COBORU przekroczyła plon powyżej 100% wzorca, osiągając wynik na poziomie 105%, ma więc o 8% wyższy potencjał już na starcie, niż inne odmiany zarejestrowane w tym roku w Polsce – rekomendował rzepaki KWS Kamil Kolan, menager ds. rzepaku.
Rzepaki Derick są stosunkowo niewysokie, jest to odmiana wcześniejsza od Birdy, jeżeli się sprawdzi na poletkach doświadczalnych, zostanie wprowadzona do sprzedaży w przyszłym roku. Odmiana ma dobre wyniki i dobrze w tym roku przezimowała, nawet woj. lubuskim, gdzie były dość silne mrozy.
Gatunek na trudne czasy
Uczestnicy Demo Farmy mogli zobaczyć absolutną nowość wśród odmian żyta, które będą dopiero wchodzić na rynek. Są to odmiany żyta hybrydowego Trebiano i Vinetto. – W porównaniu do poprzedniej generacji żyt hybrydowych, te odmiany są bardziej odporne na wyleganie i mają lepszy profil zdrowotnościowy – mówił Bartosz Rudzki, kierownik marketingu KWS Lochow.
- Buraki na poletkach doświadczalnych w Kondratowicach zasiane na początku maja, zasilone nawadnianiem i nawożeniem prezentowały się wzorcowo
Z kolei Roman Żekieć przekonywał rolników, aby na słabsze stanowiska, gdzie nie sprawdza się pszenica, wejść właśnie z żytem, tym bardziej, że zboże to sprawdza się w żywieniu trzody chlewnej.
– Zawartość substancji antyżywieniowych w życie jest praktycznie na poziomie pszenżyta. Jest to bardzo tani komponent paszowy, jedno ze zbóż o najniższych kosztach uprawy, trzeba tylko pilnować, aby wiosną wcześnie nawieźć je azotem. Żyto asymiluje głównie źdźbłem, dlatego ważne, aby kontrolować czy nie pojawia się rdza źdźbłowa. Jedną z głównych zalet tego zboża jest również odporność na wymarzanie. Z dostępnych odmian polecałbym rolnikom na gleby słabsze Serafino – mówił Żekieć.
- Żyto, wg specjalistów z KWS Lochow, to bardzo dobra alternatywa dla pszenicy na gorszych stanowiskach w sytuacji problemów z suszą
Odmiany KWS mają również bardzo wysoką liczbę opadania, co opóźnia proces porastania.
– Warto dodać, że nasze odmiany hybrydowe cechują się bardzo dużą ilością wytwarzanych pyłków, stąd nie potrzebujemy jako zapylacza dodawać odmian populacyjnych. Zalecana norma wysiewu to 1,7 jednostki, czyli 170 roślin na metr kwadratowy, termin wysiewu – połowa września – wyjaśniał Roman Żekieć.
Kukurydza i buraki
KWS testuje co roku w doświadczeniach rejestrowych COBORU około 20 nowych odmian kukurydzy z dużą szansą na nowe rejestracje w 2018 r. Na poletkach w Kondratowicach można było podziwiać m.in. KWS 2322, Agro Polis, Koletis.
- Rozmiar roślin kukurydzy i zaawansowana, jak na tę porę faza rozwoju (koniec czerwca), przyciągały wzrok zwiedzających poletka doświadczalne
Buraki cukrowe zaprezentowane na polu to m.in. odmiana Eliska KWS, Smart Gladiata KWS oraz Toleranza KWS. Eliska, zarejestrowana w 2018 r. jest najlepiej plonującą odmianą wśród zarejestrowanych w tym roku odmian w COBORU. Posiada wysoki potencjał plonotwórczy przy wyższej od Panorama KWS zawartości cukru. Ma również dodatkową zaletę: jest tolerancyjna nie tylko na mątwika burakowego ale również na chwościk buraka.
- Nowe odmiany mieszańcowe KWS rzepaku tolerują zarówno przyspieszenia, jak i opóźnienia siewu
Magdalena Szymańska