StoryEditorKrajowe Dni Ziemniaka

Krajowe Dni Ziemniaka w Nidzicy 2019 – co czeka rolników?

20.08.2019., 06:08h
Krajowe Dni Ziemniaka to impreza krocząca po Polsce. O tym, co zobaczą tam rolnicy zainteresowani rozpoczęciem uprawy ziemniaka, jak i doświadczeni plantatorzy z dr. inż. Tomaszem Bieńkowskim, komisarzem XXVI Krajowych Dni Ziemniaka, Nidzica 2019, prezesem Polskiej Federacji Ziemniaka oraz prezesem CN Nidzica rozmawia dr Monika Kopaczel-Radziulewicz

Krajowe Dni Ziemniaka po raz pierwszy współorganizowane są przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co jeszcze wyróżnia tegoroczną edycję? 

– XXVI Krajowe Dni Ziemniaka to impreza o charakterze wystawowo-konferencyjnym, mająca na celu integrację polskiej branży ziemniaczanej. W tym roku po raz pierwszy w historii Krajowych Dni Ziemniaka Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod kierownictwem ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego objęło funkcję współorganizatora imprezy. Lokalnie współorganizuje i nadzoruje przebieg imprezy, jeden z największych w Polsce producentów ziemniaka CN Nidzica. Przypomnijmy, że tegoroczna impreza zlokalizowana będzie w miejscowości Siemiątki, w powiecie nidzickim, w województwie warmińsko-mazurskim, w pobliżu trasy S7. Pole wystawowe ma powierzchnię 15 ha, a wokół niego rozciągają się plantacje ziemniaka sadzeniaka Centrali Nasiennej w Nidzicy, zajmujące około 100  ha, także malownicze widoki zagwarantowane. Pokażemy wszystko co jest związane z ziemniakiem od nauki, przez technologie produkcji, po konsumpcję i promocję produktów żywnościowych. 

W takim razie poproszę o kilka słów na temat wspomnianych imprez towarzyszących Krajowym Dniom Ziemniaka.

– Zaczynamy od Konferencji „Żagiel i Wiatr”, w piątek, 23 sierpnia w Centrum Konferencyjno-Hotelowym „Przystań” w Olsztynie, połączonej z pokazem nowoczesnej kuchni Tomasza Jakubiaka. Druga duża konferencja zaplanowana jest na sobotę 24 sierpnia i odbędzie się w sali konferencyjnej zlokalizowanej już na terenie targów pod hasłem: doświadczenie, współpraca, skuteczność. Konferencja przeprowadzona będzie w formie ringu, którego ciekawym punktem będzie wystąpienie Iwony Guzowskiej, bokserki i kickboxerki, mistrzyni świata, Europy i Polski.

Kolejne sobotnie wydarzenie to uroczysta gala na Zamku w Nidzicy, podczas której minister rolnictwa wręczy nagrody za innowacje targowe. Będą również wręczane odznaki Zasłużony dla Rolnictwa i nagrody ufundowane dla przedsiębiorców z branży rolnej, a uroczystość uświetni koncert Filharmonii Olsztyńskiej. Na koniec gali zostanie ogłoszone miejsce XXVII Krajowych Dni Ziemniaka 2020 r., a kolejny współorganizator imprezy w przyszłym roku (jedno z dużych gospodarstw w innej części Polski) otrzyma tzw. złotą haczkę. Więcej informacji o konferencjach, prelegentach oraz możliwości uczestnictwa można znaleźć na stronie internetowej Krajowych Dni Ziemniaka. 

To były dwa dni, a jak będzie wyglądał ostatni dzień, czyli niedziela?

– Jeżeli chodzi o niedzielę, będzie to dzień bezpłatnych otwartych konferencji technicznych, przez cały dzień można będzie skorzystać z wykładów dla rolników, prowadzonych przez ekspertów i przedstawicieli wystawców, sponsorów oraz naukowców z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Na polach będą pokazy maszyn uprawowych, sadzarek, odkamieniaczy, kombajnów, koszy przeładowczych, systemów nawadniających. 

Izby rolnicze zapraszają na piknik wołowy, a Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje „Bieg po zdrowie”. Dlaczego, akurat bieg? Chcemy w ten sposób podkreślić, że promujemy ziemniaka jako zdrowe, nowoczesne warzywo, a nie tuczący zapychacz, jak to niektórzy myślą. W niedzielę zostanie wylosowana główna nagroda – zestaw nawigacji satelitarnej o wartości 45 tys. złotych, ufundowany przez firmy John Deere i Fricke. Jak widać, w trakcie tych 3 dni wystawowych pokazujemy po pierwsze, integrację branży, po drugie, trendy światowe i możliwości rozwoju produkcji ziemniaka.

Podobno XXVI Krajowe Dni Ziemniaka odwiedzą członkowie komitetu organizacyjnego Potato Europe? 

– Tak dokładnie, z czego bardzo się cieszymy, bo mamy pewien cel. Zarówno dwie poprzednie edycje Krajowych Dni Ziemniaka, jak i tegoroczna organizowana w Nidzicy, mają pomóc wprowadzić Polskę do cyklicznej imprezy o światowym prestiżu, jaką jest wystawa Potato Europe, organizowana w Niemczech, Francji, Belgii i Holandii. Stąd też obecność członków komitetu organizacyjnego Potato Europe, którzy będą oceniać, czy jesteśmy odpowiednim partnerem, by organizować cyklicznie Potato Europe. Odwiedzi nas wielu znamienitych gości z całego świata, m.in. Prezes Światowego Kongresu Ziemniaka i Belgapomme, prezes Europatat Gilles Fontaine, największej europejskiej organizacji ziemniaczanej, przedstawiciele Światowego Centrum Ziemniaka CIP, reprezentant Potato World Magazine. 

Tegoroczne Krajowe Dni Ziemniaka mają otworzyć program dla Polskiego ziemniaka i umożliwić powrót naszych ziemniaków na międzynarodowe rynki. Polska była do końca lat 80. największym producentem ziemniaków w Europie (dziś jesteśmy drugim) i drugim na świecie (obecnie dziewiątym), ale czujemy, że nadszedł odpowiedni czas i jesteśmy gotowi, żeby to zmienić! Mamy potencjał i możliwości, żeby znów zacząć liczyć się w światowej branży ziemniaka.

Dziękuję za rozmowę. 


Na zdjęciu: 
Dr inż. Tomasz Bieńkowski, komisarz XXVI Krajowych Dni Ziemniaka oraz prezes Polskiej Federacji Ziemniaka

 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 05:59