StoryEditorKukurydza

Które odmiany kukurydzy najlepiej plonowały w suszy?

10.12.2019., 14:12h
Biorąc pod uwagę przebieg tegorocznej wegetacji roślin i okresowe raporty analizy zagrożenia suszą, opracowywane przez naukowców Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach na podstawie Klimatycznego Bilansu Wody, kukurydza była w tym roku uprawą najbardziej dotkniętą niedoborami wody.
W skali kraju wpływ suszy na rozwój i plonowanie kukurydzy był diametralnie różny. Są rejony, w których zebrano wysokie plony i takie, gdzie plantacje trzeba było zlikwidować. W rozmowach na Dniach Pola kukurydzy, rolnicy zwracali uwagę na wyjątkowo duże znaczenie w 2019 r. terminu siewu. Wgrali ci, którzy zdecydowali się na wczesne siewy. To generalne spostrzeżenie, a najlepiej świadczyły o tym przykłady opisywane przez rolników z tych samych lokalizacji, przez miedzę sąsiada. Różnica terminu siewu między plantacjami o zaledwie 3–5 dni była bardzo widoczna w szybkości i wyrównaniu wschodów. Ten pierwszy okres zadecydował o tym, czy korzenie zdążyły załapać się na obniżający się poziom dostępnej wody i rosły w głąb.

Wstępne wyniki plonowania

Ten rok był dla kukurydzy bardzo trudny i pojawiły się właśnie wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych COBORU. Plony są niższe niż w poprzednich sezonach, ale trzeba przyznać, że jak na te krytyczne warunki (susza i upały) plony są przyzwoite. Są to oczywiście plony z doświadczeń i w przypadku kukurydzy są one średnio w Polsce o 40% niższe od plonów rzeczywi...
Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 03:53