Najlepiej korzystać z List Odmian Zalecanych
Rolniku zastanów się przy wyborze mieszańców na kiszonkę
Wybór mieszańców na kiszonkę powinien być dobrze wyważony. Nie można tylko i wyłącznie sugerować się potencjałem plonowania. Wiadomo, że jest on wyższy dla odmian o późniejszym FAO, ale jeżeli zaryzykujemy uprawą odmiany zbyt późną dla naszego regionu, możemy ponieść fiasko. Z wczesnością FAO mieszańców kukurydzy wiąże się wprost ich produktywność. Odmiany wczesne ze względu na krótszy wzrost i rozwój wytwarzają niższy plon. Dlatego, jeżeli wybierzemy zbyt późną odmianę, to nadmiernie duża wilgotność ziarna przy zbiorze spowoduje opóźnione osiągnięcie dojrzałości technologicznej do zbioru na kiszonkę (lub na ziarno). Gdy zostanie wybrana za wczesna odmiana niż jest zalecana w danym regionie, rolnik utraci część plonu, którą potencjalnie mógł uzyskać przy wyborze odmiany późniejszej.
- Pożądaną cechą mieszańców na kiszonkę jest ziarno typu flint ze szklistą skrobią trawioną by-pass oraz tzw. stay green z dłużej zielonymi liśćmi. Najlepiej, kiedy w momencie tzw. dojrzałości kiszonkarskiej kolba jest dojrzała, a liście nadal zielone
Odmiany kukurydzy kiszonkowej dla poszczególnych województw
Aż 28 nowych mieszańców pozytywnie zaopiniowanych przez Komisję
- Assunto – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio późna, FAO 260; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.
- Clementeen – odmiana mieszańcowa trójliniowa (TC); średnio późna, FAO 260; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: Limagrain Central Europe Societe Europeenne Spółka Europejska Oddział w Polsce.
- Delici CS – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio wczesna, FAO 240; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: Caussade Nasiona Polska sp. z o.o.
- ES Bigday – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio późna, FAO 260; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Euralis Nasiona sp. z o.o.
- ES Hattrick – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio późna, FAO 260; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Euralis Nasiona sp. z o.o.
- ES Palladium – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio wczesna, FAO 240; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: Euralis Nasiona sp. z o.o.
- ES Runway – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio wczesna, FAO 240; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Euralis Nasiona sp. z o.o.
- Farmurphy – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio późna, FAO 260; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Tomasz Krakowiak, Nowa Trzcianna.
- Florino – odmiana mieszańcowa trójliniowa (TC); wczesna, FAO 230; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.
- Gaetano – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 230; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.
- Grigri CS – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio wczesna, FAO 250; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Caussade Nasiona Polska sp. z o.o.
- Kentos – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio późna, FAO 270; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- Kwarrado – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio wczesna, FAO 240; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- LG31272 – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio wczesna, FAO 240; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Limagrain Central Europe Societe Europeenne Spółka Europejska Oddział w Polsce.
- KWS Iconico – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio wczesna, FAO 240; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- Magento – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio wczesna, FAO 240; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- Motivi CS – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio późna, FAO 280; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: Caussade Nasiona Polska sp. z o.o.
- Physiker – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio późna, FAO 260; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: Euralis Nasiona sp. z o.o.
- RGT Aloexx – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 220; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: RAGT Semences Polska sp. z o.o.
- RGT Alyxx – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 230; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: RAGT Semences Polska sp. z o.o.
- RGT Bernaxx – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 230; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: RAGT Semences Polska sp. z o.o.
- RGT Halifaxx – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 230; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: RAGT Semences Polska sp. z o.o.
- Selista – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); wczesna, FAO 210; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- Sibelio – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); średnio późna, FAO 260; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.
- SM Grot – odmiana mieszańcowa trójliniowa (TC); wczesna, FAO 220; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: „Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR”.
- SM Polonia – odmiana mieszańcowa trójliniowa (TC); wczesna, FAO 200; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: „Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR”.
- SM Vistula – odmiana mieszańcowa trójliniowa (TC); wczesna, FAO 210; przydatna do użytkowania na ziarno; zgłaszający: „Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR”.
- Tipico – odmiana mieszańcowa czteroliniowa (DC); wczesna, FAO 230; przydatna do użytkowania na kiszonkę; zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.
- Plon suchej masy jest priorytetem, ale to nie wszystko. W produkcji mleka liczy się strawność sieczki z całych roślin kukurydzy
Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski
Zdjęcie Główne: Pixabay