Niby wie o tym każdy hodowca bydła mlecznego i nie ma wątpliwości, że stara się ze wszystkich sił zrobić jak najlepszą paszę, to w praktyce bywa z tym różnie. Ocena zawartości suchej masy z całych roślin wymaga doświadczenia, a najlepiej wykonać ją w mikrofali (taka instrukcja na kolejnej stronie). Niektórzy plantatorzy mają to szczęście, że zrobi to im firma nasienna lub firma paszowa, z którą gospodarstwo współpracuje.
Kluczowy jest moment zbioru kukurydzy na kiszonkę
Czasami mimo tej wiedzy i dokładnej informacji o suchej masie, dochodzi element nieracjonalnej gospodarności. Rolnik chce zebrać wszystko co urosło kosząc kukurydzę najniżej jak się da. Niestety, w efekcie sucha masa może być wyższa (uschnięte dolne liści i zdrewniałe łodygi) a z całą pewnością zanieczyszczona ziemią (każdy opad podbija drobiny gleby i osadza na roślinie) i mniej strawna.
Kiedy i jak zatem zebrać najwyższej jakości kiszonkę z kukurydzy dla bydła? O terminie zbioru wspomniałem – to moment, kiedy sieczka z całych roślin ma optymalną zawartość suchej masy w przedziale 30–35%, co jest uzależnione od wielu czynników: gęstości siewu, wczesności odmian...