StoryEditorWiadomości rolnicze

Kukurydza, zboża, rzepak, warzywa: jakie nowe środki ochrony roślin pojawią się w tym sezonie?

18.02.2022., 09:02h
Przyjęcie strategii Europejskiego Zielonego Ładu oznacza dla rolników duże zmiany w zakresie produktów dostępnych na rynku środków ochrony roślin. Firmy wciąż dokonują zmian w swojej ofercie, wprowadzając do niej coraz więcej preparatów biologicznych. Jakich nowości możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach? 

Co proponuje swoim klientom Syngenta? 

 Oferta firmy Syngenta w sezonie 2022 zostanie poszerzona o następujące środki ochrony roślin:

  • Quantisbiostymulator wzrostu roślin. Zawiera organiczne związki węgla i aminokwasy, wzbogacone potasem i wapniem. Wspiera naturalne procesy zachodzące w roślinie, poprawia wydajność i może przyczynić się do zmniejszenia strat plonów. Sprawdzi się w uprawie: rzepaku ozimego, ziemniaków, zbóż, kukurydzy, słonecznika oraz truskawek. 
  • Treso fungicyd, w którym główną substancją czynną jest fludioksonil. Ma działanie zapobiegawcze, chroniące przed chorobami wywoływanymi przez grzyby, takimi jak: zgnilizna twardzikowa, szara pleśń, czerń krzyżowych, bielik krzyżowych, brunatna plamistość liści. Przeznaczony jest do upraw: lnianki siewnej ozimej i jarej, gorczycy sarepskiej, białej i czarnej, soi, lnu, konopi.
  • Force 20 CS insektycyd, przeznaczony do zaprawiania materiału siewnego przeciwko szkodnikom występującym w glebie. Stosowany w uprawie buraków cukrowych i pastewnych, kukurydzy i kukurydzy cukrowej. Ma działanie gazowe, kontaktowe i żołądkowe. Wykazuje działanie na drutowce i pędraki.
  • Afinto insektycyd o działaniu systemicznym. Przeznaczony głównie do zwalczania mszyc i mączlików. Zarejestrowany w uprawie: chmielu, grusz, jabłoni, kapusty głowiastej białej i czerwonej, grochu oraz brukselki. Sprawdzi się także w uprawie kwiatów, zwłaszcza astrów chińskich i chryzantem ogrodowych.

Nowe herbicydy i fungicydy od Sumi Agro 

Oferta Sumi Agro wzbogaci się o:

  • Tonaleinnowacyjny herbicyd do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych, przeznaczony do upraw kukurydzy. Ma unikalny skład z trzema substancjami czynnymi: chlomazonem, mezotrionem i terbutylazyną, których mechanizmy działania uzupełniają się po to, by jak najbardziej precyzyjnie usuwać chwasty z pola. 
  • Grenovafungicyd zarejestrowany w uprawie rzepaku ozimego. Jego substancje czynne to protiokonazol i tebukonazol. Działa na choroby, wywoływane przez grzyby, takie jak: zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych, szara pleśń, sucha zgnilizna kapustnych.
  • Hintfungicyd o szerokim spektrum działania: od korzeni po kłosy. Przeznaczony do upraw pszenicy jarej i ozimej, jęczmienia jarego i ozimego. Zastosować go można na takie choroby jak: łamliwość źdźbła zbóż i traw, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż, mączniak prawdziwy zbóż i traw.
  • Click premium 400 SCherbicyd przeznaczony do powschodowego zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy. Zwalcza najgroźniejsze dla tej uprawy chwasty, takie jak między innymi chwastnica jednostronna, szarłat szorstki, komosa biała. Jego siła wynika z zastosowania dwóch substancji czynnych: mezotrionu i terbutylazyny. 

Środki ochrony roślin z oferty innych firm

Nowe preparaty wprowadzają do swojej oferty także firmy Nufarm, Bayer, BASF czy Corteva. 

  • Botector (Nufarm) - naturalny fungicyd, zwalczający szarą pleśń w wielu gatunkach roślin jagodowych oraz w winorośli. Substancją czynną Botectora jest grzyb Aureobasidium pullulans, który neutralizuje działanie patogenicznego grzyba Botrytis cinerea i w dzięki temu naturalnie zabezpiecza owoce przed szarą pleśnią.
  • Capreno 547 SC (Bayer) – herbicyd przeznaczony do stosowania w uprawie kukurydzy. Preparat zawiera składniki czynne, takie jak tembotrion i tienkarbazon metylu, a także sejfner - izoksadifen etylowy, który zwiększa aktywność metaboliczną kukurydzy, przyspieszając rozkład substancji czynnych.
  • Incelo (Bayer) – herbicyd do stosowania w uprawie zbóż: pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym i życie. Zgodnie z zapewnieniem producenta, środek zwalcza miotłę zbożową, wyczyniec polny, wiechlinę roczną, owies głuchy, życice i stokłosy, a także niektóre gatunki chwastów dwuliściennych.
  • Mover 75 WG (BASF) – herbicyd w uprawie gatunków ozimych pszenicy, pszenżyta i żyta. Przeznaczony jest do powschodowego zwalczania głównie miotły zbożowej, ale działa także na niektóre chwasty dwuliścienne.
  • BlueN (Corteva Agriscience) - to nowatorski produkt wspierający odżywianie roślin azotem, zawierający unikatowe bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3. Bakterie wiążą azot z powietrza i dostarczają go w formie amonowej bezpośrednio roślinie. Preparat można stosować w uprawach sadowniczych i ogrodniczych takich jak:  jabłoń, grusza, borówka, malina, truskawka, cebula, kapusta, kalafior, ziemniak, pomidor i ogórek oraz uprawach rolniczych; zboża ozime i jare, rzepak ozimy i jary, kukurydza, słonecznik, sorgo, soja i inne motylkowe, a także łąkach i pastwiskach. 

Jakie substancje znikną z rynku? 

By spełnić zalecenia Zielonego Ładu, część produktów będzie musiała zniknąć z rynku. W tym roku również ze sprzedaży wycofanych zostanie kilka substancji. Czego już niebawem nie będzie można kupić? 

  • Indoksakarb – wycofany, w sprzedaży tylko do 19 czerwca 2022 roku. Rolnik może zużyć preparat do 19 września 2022 roku.
  • Prochloraz – wycofany, w sprzedaży do 1 października 2022 roku. Rolnik może zużyć preparaty do  1 października 2023 roku.
  • Flutriafol – wycofany, w sprzedaży do 30 kwietnia 2022 roku. Rolnik może zużyć preparat do 31 grudnia 2022 roku.
  • Famoksadon – wycofany, w sprzedaży do 16 czerwca 2022 roku. Rolnik może zużyć preparat do 16 września 2022 roku.
  • Alfa-cypermetryna – wycofana, w sprzedaży do 7 czerwca 2022 roku. Rolnik może zużyć preparat do 7 grudnia 2022 roku.
  • Cyprokonazol – wycofany, w sprzedaży do 31 grudnia 2021 roku. Rolnik może zużyć preparat do 31 grudnia 2022 roku.
  • Imidachlopryd - wycofany w sprzedaży do 31 lipca 2021 roku. Rolnik może zużyć preparat do 31 lipca 2022 roku.
  • Haloksyfop-P - wycofany, w sprzedaży do 28 sierpnia 2021 roku. Rolnik może zużyć preparat do 28 sierpnia 2022 roku.
Z.Ć. fot. arch. TPR
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 01:17