Jak można wyczytać w komunikatach na Platformie sygnalizacji agrofagów, 12 czerwca br. w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie) na pułapkę świetlną odłowiono 3 motyle omacnicy prosowianki (samice), a 13 czerwca br. w miejscowości Nienadówka (woj. podkarpackie) w izolatorze entomologicznym z resztek pożniwnych kukurydzy wyleciały pierwsze 2 samce omacnicy prosowianki.
Jakie biopreparaty stosować na omacnicę prosowiankę?
Połowa czerwca to najwyższy czas wnikliwych obserwacji nalotów omacnicy. Jak pisaliśmy tydzień temu, już w 5 dni od złożenia jaj wylęgają się gąsienice pierwszego pokolenia. Łatwo je przeoczyć, bo mają zaledwie 1–2 mm. Te pierwsze gąsienice na polu to jeszcze nie czas na ochronę chemiczną, ale w przypadku ochrony biologicznej, będzie ona już spóźniona.
Do zwalczania jaj omacnicy prosowianki warto wybierać biopreparaty zawierające pasożyta jaj szkodnika. Tym pasożytem są błonkówki kruszynka (głównie Trichogramma brassicae i Trichogramma evanescens). Biopreparaty wykłada się z chwilą wykrycia pierwszych motyli szkodnika w uprawie, co zwykle ma miejsce w połowie czerwca. Na krajowym rynku są takie preparaty dostępne w...