Ponad 30 nowych odmian kukurydzy na ziarno
Z tego powodu dynamicznie zmienia się Krajowy rejestr odmian kukurydzy. W dniu 9 lutego br. w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się właśnie posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Kukurydzy, którego efektem było zaopiniowanie zamierzeń rejestrowych przygotowanych przez COBORU dotyczących wpisania i odmowy wpisania do Krajowego rejestru nowych odmian kukurydzy. Ostatecznie dyrektor COBORU wydał postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego rejestru aż 33 nowych odmian mieszańcowych:
Jakie odmiany kukurydzy na ziarno zostały dopuszczone do uprawy?
- Aktoro – odmiana trójliniowa (TC), wczesna, FAO 220, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.
- Amarola – odmiana dwuliniowa (SC), bardzo wczesna, FAO 200, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- Apolonio – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 200, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- Bandana – odmiana trójliniowa (TC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
- BRV2604D – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 250, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
- Combato – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 230, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- ES Myfriend – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
- Farmarcan – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 220, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Farmsaat Polska sp. z o.o.
- Honoreen – odmiana trójliniowa (TC), średnio późna, FAO 270, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Limagrain Polska sp. z o.o.
- Keito – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- Kumitso – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 220, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- KWS Aikido – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 210, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- KWS Editio – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno i kiszonkę, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- KWS Emporio – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 210, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- KWS Garmino – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 250, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- KWS Marcopolo – odmiana dwuliniowa (SC), bardzo wczesna, FAO 190, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- KWS Monumento – odmiana trójliniowa (TC), średnio późna, FAO 260, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
- LG32257 – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Limagrain Polska sp. z o.o.
- LID1145C – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 210, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
- LID2020C – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
- LID3620C – odmiana trójliniowa (TC), średnio późna, FAO 260, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
- Lunexal – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: RAGT Semences Polska sp. z o.o.
- MHR Vamos – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 250, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Małopolska Hodowla Roślin Spółka z o.o.
- P8255 – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 230, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
- P8532 – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
- P8683 – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 250, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
- P8782 – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 250, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
- P9042 – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
- Rosaleen - odmiana trójliniowa (TC), średnio późna, FAO 260, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Limagrain Polska sp. z o.o.
- SM Ruten – odmiana trójliniowa (TC), wczesna, FAO 220, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: „Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR”.
- Sunbird – odmiana trójliniowa (TC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
- Tabarro – odmiana trójliniowa (TC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.
- Wesley – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 230, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Limagrain Polska sp. z o.o.
- Każdy rok zaskakuje ilością rejestracji nowych mieszańców kukurydzy, ale to efekt postępu hodowlanego. Jeszcze 10 lat temu rolnicy z Polski Północnej ryzykowali z uprawą kukurydzy na ziarno, dziś bez obaw o zbiór mogą uprawiać odmiany z ziarnem typu dent. I to nie tylko z powodu widocznego ocieplenia się klimatu, ale dlatego, że pojawiły się wczesne odmiany z takim typem ziarna. Paleta nowych rejestracji ze znaczną ilością mieszańców bardzo wczesnych i wczesnych umożliwia uprawę kukurydzy na każdy typ użytkowania i w każdym zakątku Polski
Za informacją COBORU
fot. Marek Kalinowski