Zabiegi przedwschodowe
Termin ten obejmuje zabieg wykonany bezpośrednio po siewie, jeszcze przed wschodami kukurydzy. W tym okresie należy stosować substancje czynne o bardzo dobrym działaniu doglebowym, ponieważ muszą one zabezpieczyć uprawę przed schodami chwastów przez okres kilku tygodni.
Najczęściej wykorzystywane w tym terminie są dwie substancje czynne: s-metolachlor oraz terbutylazyna. Dostępne są one w produktach Colorado 960 EC oraz Terbut 500 SC. Obie substancje czynne mogą być też "wsparte" mezotrionem. Oferta firmy Osadkowski pozwala przygotować mieszaninę opryskową o optymalnych proporcjach dostosowaną do składu gatunkowego chwastów.
Do zabiegów przewschodowych można wykorzystać także jeden z gotowych produktów Lumax 537,5 SE lub Adengo 315 SC, które pozwalają na skuteczną eliminację chwastów jedno i dwuliściennych z uprawy kukurydzy. Więcej informacji o uprawie kukurydzy znajdziesz na https://osadkowski.pl/portal/uprawy/uprawa-kukurydzy/.
Warte podkreślenia jest, że zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, ostatni raz w 2024 roku Rolnicy będą mogli skorzystać z substancji czynnej s-metolachlor do zwalczania chwastnicy jednostronnej i innych wybranych gatunków chwastów jednoliściennych.
Pełną ofertą herbicydów nie tylko na chwasty w kukurydzy znajdziesz na https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/herbicydy--c-001013.
Wariant dwuzabiegowy
Zakłada on przeprowadzenia aplikacji herbicydów o długim działaniu doglebowym przed wschodami kukurydzy. W tym terminie rekomendowana jest podstawa z zabiegów przedwschodowych, czyli Colorado 960 EC oraz Terbut 500 SC. Natomiast drugi zabieg wykonywany jest w fazie 4-5 liścia kukurydzy i jego celem jest uzupełnienie działania doglebowego zastosowanych wcześniej produktów.
Zabiegi powschodowe
Okno aplikacji po wschodach kukurydzy jest bardzo szerokie, ponieważ niektóre produkty można stosować nawet w fazie jej 9. liścia (BBCH 19). Jednak zwlekanie z wykonaniem zabiegu jest niekorzystne i wpływa na obniżenie plonu. W związku z tym powinien być on przeprowadzony możliwie szybko. Termin po wschodach można podzielić umownie na dwa: wczesny do fazy 4. liścia włącznie (BBCH 14) oraz późny powyżej tej fazy.
Zabiegi wczesne
W tym terminie rekomendowane są rozwiązania oparte o substancje czynne o długotrwałym działaniu doglebowym, ale często uzupełniane, pobieranym przez liście, nikosulfuronem.
W fazie BBCH 14 firma Osadkowski zaleca zabieg przy użyciu takich produktów jak Cobber 100 SC i Niko 40 OD. Ich skuteczność chwastobójcza może być rozszerzona i wzmocniona przez włączenie do technologii herbicydowej środków z substancją czynną terbutylazyna.
Późne zabiegi
W tej grupie zabiegów można umieścić również rozwiązanie Cobber 100 SC i Niko 40 OD. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że chwasty są z reguły również w wyższych fazach rozwojowych. Dlatego też rekomendowane jest zwiększenie dawek produktów w porównaniu z zabiegiem wczesnym. Takie działanie pozwoli utrzymać wysoką skuteczność chwastobójczą.
W praktyce rolniczej do zabiegów nalistnych w uprawie kukurydzy często wykorzystywany jest produkt Mocarz 75 WG, który łączony jest w programie zwalczania chwastów, z substancją czynną nikosulfuron. Rozwiązanie to jest niewątpliwie efektywne ekonomicznie, jednak nie zabezpiecza uprawy przed zachwaszczeniem wtórnym, ponieważ nie zawiera substancji czynnych o typowym działaniu doglebowym.
Gotowym rozwiązaniem dostępnym w ofercie sklepu dla rolnika, przeznaczonym do zabiegów herbicydowych powyżej 4. liścia kukurydzy, jest Maister Power 42 OD (https://osadkowski.pl/produkt/maister-power-425-od-1l--s-66975). Jego dawka powinna być ustalona na podstawie presji chwastów oraz ich faz rozwojowych.
Wszystkie wymienione wyżej produkty dostępne są u Doradców firmy Osadkowski, jak również online w sklepie dla rolnika na https://osadkowski.pl/.