Trudny rok w uprawie kukurydzy
Rok 2022 był trudny dla rolników zajmujących się uprawą kukurydzy. Z powodu niesprzyjającej, wiosennej aury, która charakteryzowała się niskimi temperaturami i brakiem opadów deszczu w wielu miejscach siew był opóźniony, co skutkowało nie tylko wydłużonym okresem wschodu roślin, ale również nierównomiernym wzrostem rośliny.
Przełomowymi miesiącami dla wzrostu tegorocznych upraw kukurydzy okazały się czerwiec i lipiec, podczas których warunki atmosferyczne były korzystne.
Kolejne załamanie w uprawach kukurydzy nastąpiło w sierpniu, kiedy brak opadów atmosferycznych lub ich znikoma ilość doprowadziły do suszy na polach w wielu województwach. Z powodu braku nawodnienia ucierpiały uprawy w środkowo-zachodniej części Polski, gdzie wystąpiło “przesuszenie gleby powodujące podsychanie roślin”. Na brak deszczu nie mogli narzekać rolnicy ze wschodniej części kraju, gdzie występowały one z regularną częstotliwością. To właśnie w tej części kraju plantatorzy kukurydzy mogli cieszyć się wysoką i masywną rośliną z obfitymi kolbami.
GUS: jeszcze 20 proc. kukurydzy jest na polu
Zróżnicowane warunki atmosferyczne przyczyniły się do podziału plonowania wysokości zbioru na regionalny i lokalny.
GUS: zebrano 80 proc. kukurydzy w Polsce.
Z analizy przeprowadzonej przez GUS wynika, że zbiór kukurydzy na ziarno rozpoczął się w październiku. Oceniono, że do końca listopada ziarno kukurydzy zebrano z ok. 80% zasianej powierzchni. Oszacowano również, że im dłużej kukurydza będzie czekała na zbiór, tym plon będzie niższy, a wraz z nim pogorszy się jakość ziarna.
GUS: zbiory kukurydzy na ziarno wzrosną o 11 proc.
Statystyki zbiorów kukurydzy w 2022 r. przedstawiają się w następujący sposób:- powierzchnia kukurydzy na ziarno zwiększyła się o 19% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2021 i wyniosła 1,2 mln ha,
- najprawdopodobniej plony kukurydzy na ziarno będą mniejsze o 7%, ponieważ mają wynieść 69,8 dt/ha, czyli będą mniejsze o 4,9 dt/ha niż w 2021 r.,
- zbiory kukurydzy na ziarno szacunkowo będą wyższe o ok. 11%. Wyniosą 8,3 mln ton,
- powierzchnia kukurydzy uprawianej na zielonkę jest mniejsza niż w 2021 r. o ok. 9% i wynosi ponad 0,6 mln ha,
- zbiory kukurydzy na zielonkę są o ok. 11% mniejsze niż w 2021 r. i wynoszą ok. 29,9 mln/t.