Czym żywi się przędziorek chmielowiec?
Ten szkodnik różnych roślin uprawnych, podobnie jak mszyce czy wciornastki, odżywia się sokami roślinnymi. Szkodliwe są zarówno postacie dorosłe, jak i larwy. Pajęczak od wielu już lat jest notowany także w zasiewach kukurydzy, jednak w ostatnich kilku sezonach wegetacyjnych jego pojawy są coraz częstsze i lokalnie już dają się obserwować poważniejsze uszkodzenia roślin.
Gdzie zaatakował przędziorek chmielowiec?
Obserwacje IOR-PIB wskazują, że najliczniejsze jego pojawy są w południowej i środkowej Polsce, ale pajęczak uszkadza także uprawy na północy kraju. Rok 2024 jest kolejnym, w którym w południowej i środkowej części Polski notuje się lokalną wysoką liczebność przędziorka chmielowca, któremu sprzyjają wysokie temperatury i małe opady deszczu.
Jakie choroby wywołuje przędziorek chmielowiec?
Przędziorek chmielowiec jest bardziej destrukcyjny dla liści kukurydzy aniżeli mszyce, a największą jego szkodliwość notuje się w pasach brzeżnych plantacji. Jego obecność sprzyja także pojawowi chorób, zwłaszcza drobnej plamistości liści, rdzy kukurydzy oraz żółtej plamistości liści. Może przyczyniać się także do rozwoju chorób bakteryjnych oraz wirusowych w uprawach kukurydzy.
Jak wykryć przędziorka chmielowca?
W celu wykrycia przędziorka chmielowca na kukurydzy należy systematycznie od wiosny do jesieni obserwować pasy brzeżne uprawy. Uwagę należy zwracać na przebarwiające się blaszki liściowe, które zmieniają kolor od dołu ku górze rośliny. Konieczne jest odwrócenie liści i sprawdzenie, czy nie są pokryte delikatną pajęczynką. W wykryciu przędziorków pomocna będzie lupa.
Czym zwalczać przędziorka chmielowca?
Na ten moment zarejestrowany do ograniczania przędziorka chmielowca jest tylko jeden środek ochrony roślin w postaci biopreparatu opartego na grzybie Beauveria bassiana, ale jest on dopuszczony jedynie do kukurydzy cukrowej. Więcej szczegółów na Platformie Sygnalizacji Agrofagów.
Przeczytaj również:
Marek Kalinowski
Za komunikatem IOR-PIB