Chwastnica jednostronna jest ciepłolubna przez co często zachwaszcza kukurydzę wtórnie. Występuje zwłaszcza na polach nawożonych obornikiem. Lubi gleby żyzne, bogate w azot i wapń. Jest bardzo konkurencyjna. Masowo wschodzi, gdy ciepłej pogodzie towarzyszą intensywne opady. Przy odchwaszczaniu przedwschodowym zawsze jest ryzyko, że będzie konieczna poprawka. Ale przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy może być bardzo skuteczne. Jest jeden warunek – dobre uwilgotnienie gleby i ciepły start wiosnyMarek Kalinowski
Przy uprawie orkowej i w poprawnych płodozmianach na plantacjach uprawianej kukurydzy występuje zwykle do kilkunastu gatunków uciążliwych chwastów jedno- i dwuliściennych, głównie jednorocznych.
Takie spektrum zachwaszczenia w prawidłowym płodozmianie i przy pogodzie bez niespodzianek łatwo można opanować. Znacznie większa ich bioróżnorodność i większe problemy ze zwalczaniem chwastów jest w monokulturach kukurydzy. W uproszczonych technologiach uprawy pojawiają się chwasty wieloletnie. Każda technologia uprawy ma plusy i minusy.
- Kiedy sprawdzi się najlepiej przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy?
- W jaki sposób dobierać substancje czynne i herbicydy do zabiegów przedwschodowych?
- Jak przebiega odchwaszczanie kukurydzy?
- W jaki sposób osiągnąć dobry efekt stosowania herbicydów doglebowych?
- Dlaczego w zabiegu odchwaszczania ważne jest wykorzystanie herbicydów zawierających glifosat?
Kiedy sprawdzi się najlepiej przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy?
Zdecydowanie na stanowiskach cieplejszych, na średnich i słabszych glebach i pod warunkiem optymalnego uwilgotnienia gleby podczas zabiegu. Wilgoć to podstawowy warunek skuteczności zabiegów doglebowych, czyli wykonywanych zaraz po siewie, a przed wschodami kukurydzy.
W artykule przedstawiamy kombinacje substancji czynnych do odchwaszczania przed wscho...