Na wstępie warto jednak odnieść się do problemu wielu gospodarstw po suchym sezonie. Susza wywarła duży wpływ na plony np. w 2018 r. i terminy zbioru kukurydzy na kiszonkę. Dla wielu gospodarstw to był dramat i od tamtego czasu znacznie wzrosło zainteresowanie odmianami ultrawczesnymi.
W kukurydzach na kiszonkę sporo ultrawczesnych odmian
Wielu naszych Czytelników zajmujących się chowem i hodowlą bydła mlecznego przez uszczuplone zasoby kiszonki z kukurydzy po sezonie w 2018 r. sygnalizowało nam wtedy, że będą zmuszeni kosić w 2019 r. kukurydzę wcześniej. Dlatego zaczęli szukać odmian ultrawczesnych, które już w sierpniu będą miały kolby z na tyle dojrzałym ziarnem, aby kosić na dobrej jakości zielonkę albo na kiszonkę gotową do skarmiania na początku września. Taka była wtedy potrzeba i być może będzie w tym roku w rejonach najmocniej dotkniętych suszą w ub.r.
Jaki jest rynek takich odmian? Teoretycznie takich odmian jest sporo, ale nie jesteśmy w stanie zweryfikować ich dostępności. Takie ultrawczesne odmiany ma w ofercie większość hodowców i jeżeli okaże się, że natrafimy na odmianę ziarnową, to nie ma przeszkód, aby wykorzystać j...