Kukurydza na słabe gleby i mozaiki
Żyzność i urodzajność gleb w Polsce jest bardzo zróżnicowana, niestety większość gruntów ornych można sklasyfikować jako gleby słabe. W związku z tym ich produktywność nie do końca pozwala na pełną realizację potencjału genetycznego niektórych odmian. Dlatego też bardzo ważny jest dobór odmian kukurydzy do stanowiska. Prace hodowlane prowadzone są między innymi w kierunku uzyskania odmian o bardzo dobrych cechach użytkowych i jednocześnie niskich wymaganiach glebowych.
Szczegółowy profil odmiany
Przed wyborem nasion kukurydzy należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi odmiany. Tabelaryczne zestawienie pozwoli na przeanalizowanie i porównanie poszczególnych odmian pod kątem tych samych kryteriów. Źródłem danych są głównie wyniki doświadczeń i ocen prowadzonych przez niezależne jednostki badawcze np. COBORU.
Oprócz standardowych i często analizowanych parametrów takich jak liczba FAO, kierunek użytkowania, profil zdrowotności, warto zwrócić uwagę na wymagania glebowe. W przypadku gospodarowania na słabych glebach i mozaikach to właśnie weryfikacja wymagań glebowych powinna być jednym z pierwszych analizowanych kryteriów.
Wymagania glebowe kukurydzy
Zasadniczo kukurydza niezależnie od kierunku użytkowania należy do roślin uprawnych o niedużych wymaganiach glebowych. Cechy genetyczne oraz niska intensywność agrotechniki spowodowały, że kukurydza jest drugim gatunkiem po pszenicy ozimej najchętniej uprawianym w Polsce.
Prace hodowlane prowadzone w kierunku zwiększenia możliwości adaptacji odmian do warunków środowiska spowodowały, że można uzyskać naprawdę zadowalające plony na słabych glebach.
Czy odmiany w typie kolby fix są dobre na słabe gleby?
Jedną z cech genetycznych odmian kukurydzy, które pozwalają na lepszą adaptację go gorszych stanowisk i mozaik glebowych jest sposób zaziarnienia kolby. Wyróżnia się dwa podstawowe typy fix i flex.
W przypadku odmian typu fix liczba ziarniaków w kolbie (wyrażona liczbą rzędów i liczbą ziarniaków w rzędzie) jest stała dla danej odmiany. Genetycznie uwarunkowana liczba ziarniaków jest przydatna na stanowiskach o wyższym potencjalne plonowania, ponieważ pozwala na uzyskanie wyższych plonów.
Jednak na słabszych glebach, na których często występuje deficyt wody w okresie wegetacji, może dochodzić do redukcji masy ziarniaków — zniżki plonu.
Odmiany typie flex na słabe gleby
Odmiany w typie flex w przeciwieństwie do fix nie mają zapisanej w genach informacji o liczbie ziaren na jednej kolbie. Dzięki czemu liczba ziarniaków w rzędach i liczba rzędów "określana" jest przez roślinę na bieżąco na podstawie możliwości plonotwórczych stanowiska i dostępności wody.
Wysiew nasion kukurydzy odmiany flex pozwala na jej dopasowanie do warunków i w przypadku korzystnego przebiegu pogody do realizacji genetycznego potencjału plonowania, zwiększyć liczbę ziaren kolbie.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Decydując się na uprawę kukurydzy na słabszych glebach, warto zastosować niższą normę wysiewu wskazaną przez hodowcę. W przypadku wystąpienia niekorzystnego przebiegu sezonu wegetacyjnego (okresowe deficyty wody) niższa obsada zmniejsza konkurencję pomiędzy roślinami uprawnymi o zasoby środowiska.
Nasiona kukurydzy na słabe gleby
W ofercie firmy Osadkowski znajdują się odmiany o różnych kierunkach użytkowania dostosowane do uprawy w warunkach glebowo-klimatycznych Polski. Poniżej przedstawiono wybrane odmiany, które stabilnie i dobrze plonują na słabych glebach i mozaikowych polach.
Nasiona kukurydzy na ziarno:
- RGT Lipexx
- DKC 3972
- RGT Afixx
Nasiona kukurydzy na kiszonkę:
- SM Bard
- LG 31.252
- Goldnugget
Pełną ofertę nasion kukurydzy można znaleźć na https://osadkowski.pl/material-siewny/nasiona-kukurydzy--c-001097.
Materiał promocyjny Osadkowski.pl