SzczerbowatośćMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Jakie są przyczyny anomalii w rozwoju kukurydzy?

03.12.2024., 08:00h

Na wielu plantacjach kukurydzy zawsze można zaobserwować pojedyncze, dziwne anomalie w pokroju roślin. Część z nich rolnicy dobrze znają i rozumieją. Głownia guzowata może pojawić się we wczesnych fazach wzrostu tuż przy ziemi albo później w miejscu kolb lub wiech. Sprawcą jest grzyb.

A co jest przyczyną krzewienia się kukurydzy, występowania w miejscu wiech niewielkich zaziarnionych kolb, szczerb w uziarnieniu, tworzenia się wielu niezaziarnionych drobnych kolb w tym samym miejscu albo tworzenia kolb na kilku piętrach łodyg?

Skąd się biorą anomalie w rozwoju kukurydzy?

W wielkim uproszczeniu większość tych anomalii wynika z reakcji roślin na różne stresy abiotyczne i biotyczne. Zależnie od terminu i fazy rozwoju roślin, w których warunki stresowe (susza, wysokie temperatury, przymrozki, substancje czynne herbicydów, szkodniki itd.) wystąpią, anomalie mogą dotyczyć rozwoju początkowego, rozwoju kolb lub wiech. Przyczyny anomalii rozwojowych z grubsza znamy, ale czy te deformacje roślin obniżają plon? Na szczęście są to nieliczne rośliny w łanie i praktycznie bez większego wpływu na ...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
13°C
Słonecznie
wi_00
sob.
wi_00
13°C
2°C
niedz.
wi_00
15°C
2°C
pon.
wi_00
18°C
5°C
wt.
wi_00
22°C
7°C
śr.
wi_00
21°C
9°C
25. kwiecień 2025 16:32