Kukurydza na ziarno się nie opłaca? Nasienna daje 5 razy wyższy przychód [WIDEO]Paweł Mikos/Canva
StoryEditorUprawa

Kukurydza na ziarno się nie opłaca? Nasienna daje 5 razy wyższy przychód [WIDEO]

22.10.2024., 16:00h

Na Opolszczyźnie trwa zbiór kukurydzy nasiennej. Rolnicy przewidują, że zbiory przebiegną sprawnie, a zebrany dotychczas plon oceniają jako satysfakcjonujący.

5 razy wyższy przychód z ha kukurydzy nasiennej

Wojciech Grabowski jest rolnikiem z Jankowic Wielkich, który w tym sezonie uprawiał kukurydzę nasienną na areale wynoszącym 60 ha. Po dotychczas zebranym plonie spodziewa się zadowalających zarobków.

– Przychody z kukurydzy nasiennej są 3, 4, a nawet 5 razy wyższe, niż z kukurydzy na ziarno. Plon z hektara kukurydzy, jaki osiągnęliśmy w tym roku, to 7-8 t przy wilgotności 30%. W tym roku zasialiśmy trzy odmiany: Vileda, Danubio i Dublino, jestem z nich zadowolony – mówi Grabowski.

Jak przebiega proces uprawy kukurydzy nasiennej?

Proces uprawy kukurydzy na ziarno jest skomplikowany. Jak wyjaśnia Tomasz Kareś będący głównym specjalistą ds. produkcji nasiennej HR Smolice, wszystko zaczyna się od wieloetapowego siewu.

– Jedno pole musimy zasiać trzy razy. Osobno siejemy formę mateczną i ojcowską. Ważne jest dostosowanie terminu w taki sposób, by wszystkie formy zgrały się podczas pylenia jednego dnia – tłumaczy Kareś.

Następnie przychodzi czas na kastrację kukurydzy i usunięcie wiechy w celu uniknięcia zapylenia

– Muszą być przepylone pyłkiem z rośliny w formie ojcowskiej, której zadaniem jest przepylenie rośliny w formie matecznej. Kiedy do tego dojdzie, usuwamy te rośliny, by zostawić więcej wody i minerałów roślinom produkcyjnym, czyli roślinom formy matecznej, aby uzyskać, jak najwyższą masę tysiąca. Wiemy, że dla wielu rolników jest to niezmiernie ważne, by jednostka kukurydzy miała odpowiednią wagę – wyjaśnia Kareś.

Jak wygląda zbiór kukurydzy nasiennej?

Zbiór kukurydzy nasiennej jest wieloetapowy i rozpoczyna się, gdy wilgotność ziarna spada poniżej 30%. Kiedy do tego dojdzie, na pole wjeżdżają specjalne kombajny. Po zbiorze kolby trafiają do magazynu, gdzie są obierane z koszulek i dosychają, by zapewnić rolnikom najwyższą jakość.

W magazynie przerobu kolby są dzielone na cztery różne kalibraże, co ma na celu ujednolicenie rozmiaru nasion. Następnie ziarno trafia do laboratorium ocen nasion, gdzie jest badane i otrzymuje lub też nie certyfikat/świadectwo oceny laboratoryjnej. Dopiero po wystawieniu dokumentu, nasion mogą być poddawane procesowi zaprawiania.

O tym, co się dzieje z nasionami po zaprawieniu, dowiesz się z WIDEO:

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz, Mariusz Drożdż

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. październik 2024 15:56