Święto Kukurydzy TPR już 4 września
Podczas Święta Kukurydzy na polach SGGW 4 września br. odbędą się pokazy polowe maszyn rolniczych w tym sieczkarń, ułatwiających pracę przy zbiorze rośliny. O tym, w jaki sposób przystosować maszynę do koszenia kukurydzy opowiada dr Arkadiusz Wilkowski, wicedyrektor SGGW w Oborach
Na co zwrócić uwagę, ustawiając sieczkarnię do zbioru kukurydzy?
Jak się okazuje, mimo że w kierowanym przez niego gospodarstwie znajduje się 100 ha kukurydzy, to do jest zbierana przez usługodawcę. Zdaniem Wilkowskiego, w zbiorze tej rośliny na kiszonkę najwięcej zależy od zawartości suchej masy.
– My również przy zbiorze kukurydzy korzystamy z usług, mimo sporej powierzchni upraw rośliny zbieranej na kiszonkę, a jest to 100 ha. Na rynku jest wielu usługodawców, którzy oferują różne technologie cięcia. Zbiór kukurydzy na kiszonkę sieczkarnią ma swoje wady i zalety. Możemy korzystać z krótkiego cięcia. To, na jakiej wysokości tniemy, zależy od ilości suchej masy w łanie. Im jest jej więcej, tym krócej powinniśmy ciąć i na odwrót, im niższa, tym wyżej należy ciąć – twierdzi Wilkowski.
Dlaczego podczas zbioru kukurydzy na kiszonkę warto wykorzystywać cięcie technologiczne?
Polecanym przez Wilkowskiego cięciem kukurydzy na kiszonkę jest cięcie technologiczne, dzięki któremu kiszonka ma lepszą jakość, a komponowanie TMR-u nie wymaga od nich uzupełniania słomą.
– Od 3 lat stosujemy cięcie technologiczne, które pozwala na dłuższe cięcie kukurydzy, co umożliwia minimalizację zużycia słomy w TMR. Technologia ta wyróżnia się tym, że dzięki innej konstrukcji walców rozcierających, blaszka liściowa oprócz tego, że jest rozcierana wzdłużnie, to jeszcze poprzecznie, dzięki czemu proces kiszenia zachodzi również w niej. Zbiór kiszonki w tej technologii wpływa na jakość TMR-u, dzięki czemu nie musimy uzupełniać go słomą. Niezależnie od technologii cięcia najważniejsze jest to, by ziarniak był jak najlepiej zgnieciony, a najlepiej byłoby, gdyby nam się nieco rozsypał. Wtedy mamy pewność, że będzie on brał udział w procesach kiszenia i krowa go wykorzysta, a nie tylko przez siebie przepuści – stwierdza Wilkowski.
Więcej o sposobach ścinania kukurydzy dowiesz się z WIDEO:
Oprac. Justyna Czupryniak, Paweł Mikos